Kucsma veje is Clinton listáján
Szaúd-Arábia és Norvégia kormánya, az öbölállamok, mágnások és diplomáciai kijáróemberek alkotják a nagy halakat Bill Clinton támogatói listáján. A volt amerikai elnök csütörtökön azt követően hozta nyilvánosságra alapítványa 208 ezer befizetőjének névsorát, hogy Barack Obama munkatársaival megállapodott erről felesége kinevezése kapcsán.
A törvény nem kötelezte erre, az önkéntes adatközlést a The New York Times is szerkesztőségi cikkben sürgette. A megválasztott elnök az érdekkonfliktusok kiküszöbölését tarja szem előtt, és eddig nem volt világos: a Fehér Ház legutóbbi demokrata lakójának támogatói megterhelik-e ilyen szempontból a volt First Lady és leendő külügyminiszter, Hillary Clinton megbízatását.
Az 1997 óta bővült igen hosszú listán szereplők csaknem 90 százaléka legfeljebb 250 dolláros adományt tett; a felajánlások mediánértéke 45 dollár. A nagyobb szereplők között ott van Szaúd-Arábia (10 és 25 millió dollár közötti felajánlással) és Norvégia (5-10 millió dollár között) kormánya, valamint az öbölállamok (egyenként 1-5 millió dollár). Az összegeket értéktartományokra felosztva, nem pontosan adják meg.
A cégek, szervezetek közül a Pfizer gyógyszergyár, a Goldman Sachs bankház és a Verizon távközlési óriás mellett a Bloomberg hírügynökség is befizetetett - noha utóbbi alapítója, Michael Bloomberg jelenlegi New York-i polgármester republikánus politikus. A Soros Alapítvány 500 ezer és egymillió dollár között juttatott.
A nagyobb magánadományozók között magyar név is szerepel: Ari Banyasz (akiről közelebbit nem sikerült megtudnunk). A kínosabbja is az egyéni támogatók között található. Így Viktor Pincsuk kétes hírnevű ukrán, illetve Andrej Agapov orosz üzletember; előbbi Leonyid Kucsma volt ukrán elnök veje.
Jól ismert név Denise Riché, akinek volt férjét, az adóelkerülő Marc Rich-et Clinton - bírálatokat kiváltva - elnöksége utolsó óráiban részesítette amnesztiában. (Obama leendő igazságügyminiszterével, Eric Holderrel szemben is felmerült ezzel kapcsolatban kritika; ő 2001 legelején miniszterhelyettesként a tárca ügyvezető gazdája volt.) Egy-, és ötmillió dollár között adott, és potenciális érdekkonfliktust jelent Amar Singh, az indiai kormány egyik diplomáciai kijáróembere is. Az ősszel sikerrel lobbizott a Kongresszusnál országa polgári célú atomkedvezménye ügyében. A "celeblistát" Bill Gates vezeti.
A Clinton Alapítvány honlapján szereplő információk szerint a jótékonysági szervezet a többi között 1,4 millió HIV-pozitív, AIDS-vírussal élő ember túlésését segíti, a negyven legnagyobb városban hozzájárul a károsanyag-kibocsátás csökkentéséhez, és csaknem háromezer iskolában népszerűsíti az egészségesebb életmódot.
A szintén az exelnök nevéhez fűződő Clinton Globális Kezdeményezés, ugyancsak a Barack Obamával kötött megállapodás értelmében, nem tart éves közgyűléseket az Egyesült Államok területén kívül, illetve a jövőben nem fogadja el külföldi kormányok támogatását.