Kubai beszámoló az éhségsztrájkolóról
A főorvos részletesen beszámolt arról, hogy orvosilag mindent megtettek megmentése, az infúziós mesterséges táplálása érdekében, ám úgy tűnik, immár lehetőségeik 'határához' értek.
A cikk nem említi, hogy Guillermo Farinas még februárban, a köztörvényesként elítélt, utóbb magát politikai fogolynak tekintő Orlando Zapata halálakor határozta el, hogy ugyanahhoz a módszerhez, az éhségsztrájkhoz folyamodik 26 beteg politikai fogoly szabadon bocsátásának kikényszerítésére. Az ellenzéki újságíró, Farinas korábban erőszakoskodásért már megjárta a Börtönt, de ezúttal szabadlábon, santa clara-i otthonában kezdte az éhségsztrájkot, ahonnan két héttel később szállították be kórházba.
A 85 napig éhségsztrájkoló Orlando Zapata halála annak idején jelentős nemzetközi visszhangot váltott ki. A 2010 első félévében az EU elnöki posztját betöltő Spanyolországnak le kellett tennie arról a tervéről, hogy megpróbálja keresztül vinni az unióban a kapcsolatok javítását Kubával. A szokásos brüsszeli évi Kuba-értékelést júniusról szeptemberre halasztották.
Közben Kubában párbeszéd kezdődött az egyház és az állami vezetés között, Raúl Castro államfő fogadta Havanna bíborosát, aminek következménye volt egy beteg kubai másként gondolkodó szabadon engedése, illetve egy tucat foglyot családjához közelebbi börtönbe szállítottak át. Madridban most bejelentették, hogy Miguel Ángel Moratinos külügyminiszter hétfőtől Havannában tesz látogatást, hogy megtámogassa a kubai egyház erőfeszítéseit a kormányzatnál a politikai foglyok helyzetének javítása érdekében.
Moratinos a spanyol SER rádióadónak azt nyilatkozta, biztos abban, hogy az emberi jogok szempontjából pozitív eredmények lesznek. Guillermo Farinas esetleges halála azonban ismét keresztezheti a diplomácia sikerességét.