Kuba: reformok a régi gárdától
A 84 éves Fidel Castro csak a négy napos kongresszus záróülésén jelent meg, hatalmas taps kísérte, amíg testvére mellett ült az elnökségben. Még hétfőn közölt írásában azt fejtegette, hogy megbetegedésekor, öt éve már lemondott valamennyi tisztségéről, így a párt első titkári pozíciójáról. Valójában akkor ideiglenesen adta át az irányítást, majd 2008. februárjában a nemzetgyűlés (parlament) ülésén választották meg az állam- és minisztertanács élére öt évvel fiatalabb testvérét. A közvélemény viszont továbbra is őt tekintette a párt vezetőjének, mostani írásában világossá tette: „Raúl tudta, nem kívánok elfogadni semmiféle tisztséget a pártban”. A fiatal generációhoz intézve sorait, annak a reményének adott hangot, hogy képesek lesznek „kiigazítani és megváltoztatni mindazt, ami erre szorul”. Ugyanakkor elveihez hűen leszögezte: A fogyasztói társadalmak „barbár” idején is a cél a szocializmus építése, a kapitalista termelés rendszerének túlszárnyalása.
A pártkongresszus még hétfőn jóváhagyta a több mint 300 pontból álló gazdasági irányelveket, amelyek a jelenlegi modell „aktualizálását” szolgálják. Raúl Castro három éve beszédeiben fokozatosan készítette fel a társadalmat a változásokra, a béregyenlősdi avagy a jegyrendszer tarthatatlanságára. Tavaly ősszel közölte, hogy fél éven belül 500 ezer embert, hosszabb távon pedig egy milliót kell leépíteni az állami szektorból, amely foglalkoztatja a munkaerő 80 százalékát. Utóbb, részben az irányelvek össznépi vitájára hivatkozva valamelyest visszakozott. A most elfogadott dokumentum szerint „az aktualizálás” célja, hogy biztosítva legyen „a szocializmus visszafordíthatatlansága, az ország gazdasági fejlődése és az életszínvonal emelése”. A tervgazdálkodás marad, de nagyobb teret engednek a piaci mechanizmusoknak, a hatékonyságnak. Az irányelvek keretet adnak a már folyamatban lévő változásoknak, így a parlagon hagyott állami földek magánszemélyek és szövetkezetek általi hasznosításának, a magánvállalkozások kiszélesítésének, amihez bankhitelhez is lehet majd jutni. (Állítólag néhány hónap alatt majd 200 ezer vállalkozói igazolványt adtak ki.) Engedélyezik a lakások és használt gépkocsik adás-vételét is. Bátorítják a külföldi tőkét a befektetésekre.
Raúl Castro a kongresszus szombati megnyitóján jelezte, hogy a vezető párt és állami tisztségviselők mandátumát két ötéves időszakra kell korlátozni. Korábban viszont úgy nyilatkozott, hogy ez a kongresszus lesz az utolsó, amelyet még a régi gárda fémjelez, aztán jönnek a fiatalok.
Kedd délelőtt az újjáválasztott Központi Bizottság tartott ülést zárt ajtók mögött, majd bejelentették, hogy első titkárnak Raúl Castrót választották, helyettesének pedig a 80 éves, ideológiailag keményvonalasként jegyzett Jose Machado Venturát. A Havannából tudósító külföldi újságírók pedig azt találgatták, kit emel fel a pártvezetés a fiatalabb nemzedékből. Az 50 éves Marino Murillonak, volt gazdasági miniszternek be kellett érnie azzal, hogy ő a felelős a gazdasági változások levezetéséért. Első titkárként záróbeszédében Raúl Castro is egyebek között azt hangsúlyozta: el kell kerülni a kapitalista fordulatot Kubában.