Kreml: Még sosem volt velünk ilyen jó
A Kreml sajtószolgálata néhány órával Szijjártó Péter szerdai, budapesti bejelentését követően ugyancsak tudatta, hogy az orosz államfő a jövő hónap 17-én Magyarországra utazik. Putyin Orbán Viktor miniszterelnök tavaly január 14-én tett oroszországi látogatását viszonozza.
Magyarországgal régi baráti kapcsolatok kötik össze Oroszországot - hangsúlyozta Szergej Lavrov évértékelő sajtótájékoztatóján. Hozzátette: "voltak nehezebb időszakok, de mindkét félnél jelen van egymás kölcsönös megértése, a rokonszenv és annak megértése, hogy a kapcsolatok igen-igen jó kilátásúak, és kölcsönös előnyöket jelentenek".
Emlékeztetett, hogy nemrég Moszkvában fogadta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminisztert. A tárcavezető ebben a minőségében tavaly november 19-én tárgyalt először Moszkvában. Szijjártó Péter egy hónappal később, december 22-én Alekszandr Novak orosz energiaügyi miniszterrel folytatott megbeszélést az orosz fővárosban a Déli Áramlat beruházás lezárását követő helyzetről.
Lavrov hozzátette, hogy magyar kollégájával telefonon is tartja a kapcsolatot, egyebek között az ukrán válsággal és az energetikai ügyekkel kapcsolatos kérdéseket vitatják meg.
Sajnálatosnak nevezte a Déli Áramlat európai gázvezeték-projekt lezárását. Azt mondta, hogy elsősorban azért született az orosz döntés, mert a Déli Áramlat az Európai Bizottság kezében "a hátrányos megkülönböztetés eszköze volt". Lavrov szerint az Európai Unió úgynevezett harmadik energiacsomagja alól tett számos kivétel bizonyítja, hogy a politikai akarat megléte esetén mindent meg lehet valósítani. Egyebek között arra hivatkozott, hogy az Európai Bizottság 2013-ban kivette az uniós szabályozás hatálya alól a transz-adriai földgázvezetéket (TAP), és lehetővé tette az úgynevezett harmadik fél hozzáférését az infrastruktúrához, valamint a díjtételek szabályozását illetően is engedményeket tett. Kijelentette: "A Déli Áramlattal kapcsolatos problémát lezártuk, nem húzhattuk tovább az időt a kötelezettségvállalásaink miatt. Mindent összevéve az orrunknál fogva vezettek bennünket. Egy alternatív tervet javasolunk, amely iránt már van érdeklődés Európában" - utalt az úgynevezett Török Áramlatra. Kijelentette: "Arra számítok, hogy megvalósul és lehetővé teszi, hogy végül is nagyobb legyen Európa energiabiztonsága, és megvédi (Európát) a problémás tranzittól". Ezzel Ukrajnára utalt.
Magyarországgal készen állunk a kapcsolatok fejlesztésére különböző területeken, az energetika csak az egyik ebből - tette hozzá az orosz külügyminiszter.
Putyin tavaly december 2-án, ankarai látogatásán jelentette be, hogy Oroszország a bolgár engedély hiánya és az Európai Unió akadályokat gördítő hozzáállása miatt eláll az orosz gáz Délkelet- és Közép-Európa országaiba, így Magyarországra való szállítására tervezett gázvezetékrendszer megvalósításától. Az energiahordozót Ukrajna elkerülésével Törökország felé irányítja, és az európai országok onnan szállíthatják tovább a földgázt.