Közös kormányra bíznák az eurózónát
Egyetlen gazdasági kormányzatra bízná az eurózóna sorsát Francois Hollande francia elnök. Hollande csütörtökön, a hivatalba lépésének első évfordulója alkalmából tartott sajtótájékoztatón állt elő az ambiciózus ötlettel, amely szerint ennek a „gazdasági kormányzatnak” lenne a feladata egy közös költségvetés kialakítása, de ez a testület kapna felhatalmazást adóharmonizációra és arra is, hogy új adókat vessen ki az eurózóna országaiban. Ez a kormány Hollande szerint havonta egyszer ülne össze, és egy „hosszú időre” megválasztott elnöknek kellene irányítania, aki az egész folyamatot vezényli a harmonizációtól az ifjúsági munkanélküliség elleni küzdelmen át az adócsalás elleni harcig. A francia elnök emellett beszélt arról is, hogy szeretné, ha az Európai Unió két éven belül egységes politikai irányítás alá kerülne. „A gazdasági visszaesés magát az európai identitást fenyegeti” – fogalmazott Hollande.
Bár a francia elnök elképzeléseinek nemzetközi fogadtatásáról egyelőre még nincs hír, borítékolható, hogy aligha fognak rajongani értük abban a Németországban, amely kategorikusan ellenzi az adósságátvállalásokat – jegyzi meg a Reuters. Hollande-nak ráadásul egy olyan pillanatban sikerült előállnia a többé-kevésbé Európai Egyesült Államokat vizionáló javaslattal, amikor Nagy-Britannia ha nem is az EU-ból való kilépésen, de legalábbis a lazításán gondolkodik.
A francia elnök egy nappal azután szólalt meg a nyilvánosság előtt, hogy kiderült, országa gazdasága újra recesszióba süllyedt. Jelezte, a kormány gazdasági intézkedésit kísérő bírálatok ellenére továbbra is megbízik miniszterelnökében, Jean-Marc Ayrault-ban, és kormányátalakításra a jövőben esetleg kerülhet sor, de az nem most lesz. Egy év után Hollande népszerűsége mélyebben van, mint bármelyik más elődjéé – beleértve az Élysée-palota előző urát, Nicolas Sarkozyt is, aki enyhén szólva maga sem büszkélkedhetett hízelgő népszerűségi mutatókkal.