Kozmopolita Kolozsvár

Kolozsváron a Szamos habjai már nem szőkék, kincseit nem úgy kell érteni, ahogy hajdanán, és kapuján sincs már kilenc zár. Méltóságát azonban nem veszítette el, és bár sokan, sokszor szerették volna átalakítani, mássá tenni, híven őrzi a mai napig mindazt, amiért oly sokszor, oly sokan megénekelték.

A város már az ókorban is lakott település volt, helyén egykor római erődítmény állt, Napoca néven.

A XIII. században, később elmagyarosodott német telepesek érkeztek a környékre, akiket V. István, magyar király hívott ide, hogy a tatárdúlást követően kiürült várost újra benépesítse.

A város a középkorban Erdély kulturális központja lett. Az Erdélyi Fejedelemség idején kapta a "Kincses Kolozsvár" elnevezést, melyet gazdagságának és kulturális szerepének köszönhetett. 1550-ben Heltai Gáspár vezetésével itt indult el a magyar nyelvű könyvnyomtatás, és a városban kezdte meg működését az első magyar kőszínház is 1821-ben.

Az 1500-as években Kolozsvár a reformáció központja volt, de Dávid Ferenc hatására a város lakossága egy időre az unitárius hitre is áttért.

Kolozsvárt régóta Erdély fővárosának tekintik, bár hivatalosan sohasem volt az. Intézményei, gazdagsága, egy időben a politikai élet ide összpontosító cselekvései mégis azzá tették. Ezt a címet az is indokolja, hogy Kolozsvár hosszú ideig Erdély legnépesebb városa volt.

Napjainkban, igaz már kisebbségként, Marosvásárhely után itt él a második legnagyobb számú magyar közösség Erdélyben.

Kolozsvár sok szempontból kétarcú város, a kettősség a mindennapjaiban is fellelhető. Más az arca évközben, és más nyáron. Ősztől tavaszig megtelik diákokkal, élettel teli lesz. Nyáron viszont lecsendesedik, kipiheni az év fáradalmait, ilyenkor már-már pusztának tűnik a megszokott zsongás után.

Ez a böngésző nem támogatja a flash videókat

Utcáinak két nevük van, igaz a régieket - Magyar, Kossuth Lajos, Szentegyház, Mikó, Jókai - már nem mindenki ismeri. Két főtere van. Az Óvár a középkori városközpont, itt még látni a szűk utcákat, a többnyire földszintes házakat, a Ferences Barátok templomát a ma zeneiskolaként működő zárdával, Mátyás király szülőházával. A másik a mai Főtér, a Szent Mihály templommal, Mátyás király lovasszobrával, a teret körülvevő polgári, emeletes házakkal, a Bánffy-palotával - amelyben ma Szépművészeti Múzeum található -, a Continental szállóval, amely ma nem működik, de egykori pompája még felfedezhető az utóbbi években jó néhány tulajdonost váltó épületen.

Két színházépülete van. A Román Színház és Opera, amely hajdanán a magyar színjátszás otthona volt, valamint a Magyar Színház és Opera, amely valamikor nyári játékszínnek épült, de végül teljes évre otthont adott a magyar teátrumnak.

Két nyelven tanítanak az állami egyetemeken, iskolákban - bár ez utóbbiból vannak kizárólag magyar nyelvűek is.

Fura, de manapság még a kocsmák, kávéházak szintjén is fellehető ez a kettősség: vannak ugyanis „magyar kocsmák", ezekről lehet tudni, hogy oda többnyire a magyar diákok járnak, valahogy mindig kihangsúlyozódik a magyar jellegük.

Kolozsvár ennek ellenére mégsem megosztó város, inkább befogadó. Ide az évszázadok során rengetegen jöttek, letelepedtek vagy továbbálltak, születtek vagy meghaltak. Emléküket épületek, utcák, történetek őrzik a mai napig, meg a Házsongárdi temető.

Kolozsváron a látnivalóknak se szeri se száma, hiszen sok más mellett kihagyhatatlan a már eddig említetteken kívül a Petőfi és Farkas utca, a Farkas utcai református templom, a Piaristák temploma, a Kálvária, a Fellegvár, a Szamos parti séta, a Botanikus kert, a Bulgakov, a Zorky és Insomnia kávézók, a Krajczár, a Klausen és az Angyalok kocsmák.

A város megannyi viszontagság után is megőrizte hírnevét, méltóságán nem tudott kikezdeni a sok-sok próbálkozás. Kolozsvár ma egy jókedvű, rendkívül érdekes, színes város. Rengeteg látnivalóval, sok programmal, élvezetes kirándulóhelyekkel, és a dallammal a fülünkben, hogy „Szép város Kolozsvár".


A Házsongárdi temető

A középkori Kolozsváron eleinte a főtéri templom és a várfalak közé temetkeztek, de az 1585-ös pestisjárvány idején kénytelenek voltak a várfalaktól délre fekvő domboldalon kialakítani egy temetőt. Ettől kezdve a lakosság, felekezeti hovatartozás nélkül ide temetkezett.

Az eredeti kis sírkert a mai halottas kápolna körül volt, mely a századok folyamán egyre bővült. Ösvényei, útjai és az ezek közötti parcellák kezdetben spontán módon alakultak ki. A temető első rendezésére 1885-ben került sor, ekkor számos gazdátlan sírkövet kiemeltek, valamint parkosították a temetőt.

A XVII. századtól a temető egyre inkább az erdélyi szellemi és művészi élet legnagyobbjainak, és a nemesi családoknak a temetkezési helyévé vált, ez utóbbiak díszes sírjai, kriptái a XIX. század első felében jelentek meg.

Az erdélyi magyar kultúra, de egyben az összmagyar művelődéstörténet kimagasló tudósai, írói, költői, építészei, művészei nyugszanak itt, de a többszöri kísérlet ellenére még egyetlen műemlék sírlistát sem sikerült elfogadtatni.

Kolozsvári utcarészlet
Kolozsvári utcarészlet
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.