Közel harmincezer eltűnt Szíriában
A homszi férfi 26 éves fia februárban tűnt el nyomtalanul. Mikor legutoljára beszéltek vele telefonon, akkor a fiatalember csak annyit mondott, hogy ezentúl nem tudják elérni semmilyen számon sem. Később sikerült kinyomozniuk, hogy a szám a hadsereg biztonsági szárnyához tartozik. A család nagyon sokáig érdeklődött a biztonsági erőknél, de nem kaptak választ. Egyszer csak valaki felvette a telefont, és azt közölte velük, hogy a férfit megölték, és már el is temették.
A történet az Avaaz nevű online aktivistacsoporttól származik, akik olyan szíriaiaktól gyűjtötték be az információt, akiknek valamelyik rokonát már elrabolták. A szervezet azt tervezi, átnyújt majd egy dossziét az ENSZ emberi jogi tanácsának, hogy vizsgálják ki az ügyeket.
Alice Jay, az Avaaz kampányfőnöke szerint Szíriában a katonák csak úgy elhurcolják az utcáról az embereket, senki sincs biztonságban. Szerinte ez egy stratégia része, így akarják terrorizálni a családokat.
Az Emberi Jogok Szír Hálózatának munkatársa szerint huszonnyolcezer ember tűnt el a Bassár el-Aszad elnök elleni felkelés kirobbanása óta. Egy másik szír emberi jogi szervezet még ennél is magasabbra teszi az eltűntek számát, akár nyolcvanezer embernek is nyoma veszhetett.
Az ENSZ szerint a konfliktus kezdete óta tizennyolcezren haltak meg, 170 ezren menekültek el az országból, Szírián belül pedig 2 és fél millióan szorulnának segítségre. Az ellenzéki aktivisták és emberi jogi szervezetek szerint viszont sokkal többen, harmincezren estek áldozatul az összecsapásoknak.
Lakhdar Brahimi, az ENSZ és az Arab Liga közös szíriai küldöttje újabb tűzszünetet javasolt. A terv szerint a tűzszünet az Áldozati ünnep elején, október 25-e körül venné kezdetét. Törökország és Irán is támogatja az ötletet, sőt, még a szír kormány is beleegyezne azzal a feltétellel, hogy mindkét fél tartja magát a megállapodáshoz. Áprilisban a tűzszünet meghiúsult, a kormány a lázadókat hibáztatta.