Közel félmillió embert evakuáltak egy ciklon miatt Indiában
A Phailin ciklon miatt 440 ezer embert evakuáltak India keleti partvidékén. Az előrejelzések szerint a ciklon szombat este éri el Orissza és Andhra Prades államokat, az indiai meteorológiai szolgálat a legmagasabb figyelmeztető szintre emelte a riadókészültséget.
Eddig egyébként ez a harmadik legnagyobb méretű evakuálás. 1990-ben Andhra Pradesben 650 ezer embernek kellett elmenekülnie egy ciklon miatt, 2005-ben pedig ugyanitt 550 ezer embernek kellett elhagynia az otthonát az áradások következtében. Orisszában 1999-ben tízezer halálos áldozatot követelt egy szuperciklon, a hatóságok állításuk szerint most jobban fel vannak készülve.
Az indiai meteorológiai szolgálat szerint 7-9 méteres hullámok is sújthatják India keleti partvidékét a ciklon hatására, ami sokkal pusztítóbb következménnyel járhat, mint a szél ereje. Elsősorban az alacsonyan fekvő területeken élők vannak veszélyben. Több meteorológus az Egyesült Államokban 2005-ben pusztított Katrina hurrikánhoz hasonlítja a viharzóna erejét és méretét.
A Phailin a pénteki műholdfelvételeken még 600 kilométerre volt a Bengáli-öböltől, szombaton már száz kilométerre közelítette meg a partokat. Az AP szombat reggeli jelentése szerint Orissza fővárosa, Bubanesvar fölött ekkor már sötét, csaknem fekete volt az ég, a tenger hullámai pedig már valósággal ostromolták a partot.
Az indiai meteorológusok számításai szerint a ciklonban tartósan óránként 210-220 kilométeres sebességgel cirkulál a levegő. Az Egyesült Államok haditengerészetének meteorológusai úgy kalkulálnak, hogy a széllökések sebessége elérheti a 305 kilométert is óránként.