Közel-Keletre készülő fiatalokat kapcsoltak le Ausztráliában
Ausztráliában bűncselekménynek számít a közel-keleti konfliktusban bármelyik fél oldalán harcolni vagy a fegyvereseknek támogatást nyújtani. A miniszterelnök szerint az eset is bizonyítja a tengerentúli terrorszervezetek továbbra is fennálló vonzerejét – írja a BBC.
A hét férfi két csoportban, különböző időpontokban próbálta meg elhagyni az országot. A feltételezések szerint együttműködtek egymással, nyilatkozta Peter Dutton bevándorlásügyi miniszter. Elmondása szerint az első, ötfős csoportot, amely húszas, harmincas éveikben járó férfiakból állt, múlt héten szállították le egy repülőjáratról. A hatóságok kihallgatták és átkutatták őket nagy összegű készpénzt felfedezve a csomagjaikban.
Másnap ugyanazt az öt embert fogták el a repülőtéren, amint ismét megpróbáltak elutazni Ausztráliából. Dutton szerint ezzel összefügg egy másik eset, amikor két férfit fogtak el és hallgattak ki a hatóságok a sydney-i reptéren. Az a páros ugyancsak megpróbálkozott másnap is az utazással.
A miniszter arra nem tért ki, hogy az érintettek útlevelét elkobozták-e, illetve hogy hol vannak jelenleg. Nem nyilatkozott arról sem, hogy a gyanúsítottak között volt-e kettős állampolgár, illetve hogy vádat emeltek-e ellenük.
Ausztráliában különösen nagy figyelmet szentelnek a muszlim radikálisok, köztük a közel-keleti harcokból hazatérők esetleges támadásainak megakadályozására. A kormány egy olyan törvényjavaslatot dolgozott ki, amely megfosztaná a kettős állampolgárokat ausztrál állampolgárságuktól, ha terrorcselekményekben vesznek részt.
Tavaly decemberben Ausztrália külön megtiltotta a szíriai Rakkába történő utazást, amely az Iszlám Állam által tavaly kikiáltott kalifátus de facto fővárosának számít. Ez azt jelenti, hogy bárki, aki belép a térségbe, 10 év szabadságvesztéssel büntethető, hacsak nem tud felmutatni törvényes indokot az utazásra, mint a családlátogatás, illetve az, hogy újságíróként vagy egy segélyszervezetnél dolgozik.