Korrupciós ügyben vádat emeltek a Total ellen
Jean Veil elmondta: korrupció és befolyással való üzérkedés miatt február 27-én történt a vádemelés. A bírósági döntéssel újraindul az az eljárás, amely a kilencvenes évek egyik nagy segélyezési botránya körüli állítólagos korrupciós ügyeket vizsgálta.
Franciaországban még 2002-ben több politikai és közéleti személyiséget is megvádoltak azzal, hogy részt vettek az iraki rendszer támogatásáért élvezett - az ENSZ által 10 milliárd euróra becsült - korrupciós olajüzletben, azaz részesültek Szaddám Huszein egykori iraki elnök olajának viszonteladási jogából.
A Totalt 2002-ben a francia pénzügyminisztérium pénzmosás elleni osztálya vizsgálta, mert a gyanú szerint a cég csaknem ötmillió euró korrupciós pénzt állomásoztatott a svájci Telliac nevű társaság számláján, s ebből az összegből jutalmazta az iraki piacon dolgozó közvetítőit.
A párizsi ügyészség azonban tavaly szeptemberben vádemelés nélkül zárta le az előzetes vizsgálatot Charles Pasqua egykori belügyminiszter és Christophe de Margerie, a Total jelenlegi elnöke, korábbi közel-keleti igazgatója ügyében. Serge Tournaire vizsgálóbíró azonban most úgy ítélte meg, hogy a rendelkezésre álló tények alapján az olajipari vállalat ellen indokolt a bírósági per lefolytatása. A döntés ellen az ügyészségnek joga van fellebbezni.
Az 1996 és 2003 között érvényben lévő "olajat élelmiszerért" nevű ENSZ-program célja az volt, hogy segítsen túlélni Iraknak azokat a nemzetközi szankciókat, amelyekkel Szaddám Huszein rezsimjét Kuvait 1990-es lerohanása után sújtották: az ENSZ ellenőrzése alatt Irak 64 milliárd dollár értékben adhatott el korlátozott mennyiségű olajat, amelynek árából élelmiszert vásárolhatott a lakosságnak. A bagdadi rezsim azonban külföldi támogatóit közvetlenül juttatta több millió hordó olajának kereskedési jogához. A Paul Volcker amerikai jegybanki exelnök által vezetett független vizsgálóbizottság szerint több mint hatvan országból több mint kétezer vállalat lehet érintett a korrupciós ügyben.