Kormányellenőrzés alatt az internet Törökországban
A szabályozás a családok, gyermekek és a magánélet védelmének jelszavával felhatalmazza az állami távközlési hatóság (TIB) elnökét, hogy honlapokat tiltson le, megakadályozza ezekhez a hozzáférést, illetve hogy regisztrálják a világháló oldalainak látogatóit. A törvény sajátossága, hogy a hatóság elnöke saját hatáskörében járhat el, a tiltáshoz nem kell bírói jóváhagyást kérnie.
A kormánypárti többséggel elfogadott törvényt erőteljesen támadta az ellenzék, s bírálják az európai intézmények is. Az EBESZ közleménye szerint a TIB távközlési adatokat gyűjthet minden internethasználóról, anélkül, hogy ezt jogszabály korlátozná, vagy az érintettek értesülnek arról, hogy mikor és milyen információt mentenek el róluk. Az amerikai Újságíróvédelmi Bizottság (CPJ) félti a sajtószabadságot és internet-tekintélyuralom megjelenésétől tart Törökországban. Az Európai Bizottság is kifejezte aggályait a Hürriyet angol nyelvű kiadása szerint: Peter Stano, Stefan Füle bővítési biztos szóvivője úgy vélekedett, hogy a szólásszabadságot korlátozza a törvény.
A török hatalom a tavaly tavasszal a Gezi-park ügyében kitört lázadás óta próbálkozik az internet korlátozásával. Recep Tayyip Erdogan miniszterelnök akkor többször kirohant a világháló szabadossága ellen, s támadta a Facebookon és a Twitteren szerveződő környezetvédő mozgalmat.
Az internet maradt Törökországban a fő független média, miután a kormánypárt a befolyása alá vonta az elektronikus és nyomtatott sajtó nagy részét. Törökország vezet a bebörtönzött újságírók számát illetően is. A TIB hatalmát jelzi, hogy utasította Umut Orant, a vezető ellenzéki párt, a Köztársasági Néppárt alelnökét, hogy távolítsa el egy interpellációjának szövegét a honlapjáról. Oran ebben arról beszélt, hogy Erdogan a fia révén érintett a korrupcióban.