Kormányalakítás harmadik nekifutásra
A kormányalakításra elsőként a konzervatív Új Demokrácia vezetője, Antonisz Szamarasz, másodikként a radikális baloldali Sziriza elnöke, Alekszisz Ciprasz tett kísérletet, de mindkét vezető kudarcot vallott. – Nem tudjuk megvalósítani az álmunkat, nem lesz baloldali kormány – mondta Ciprasz, aki azért nem tudott kiegyezni a többi párttal, mert ellenzi az EU és az IMF által követelt megszorító intézkedéseket. Szamarasz azzal indokolta az elutasítást, hogy ha felmondják az EU-val és az IMF-fel kötött megállapodást, akkor az államcsődhöz és az eurózónából való kilépéshez vezet.
Most a PASZOK vezérén, Evangelosz Venizeloszon van a sor, hogy koalíciós partnert találjon. – Világos, hogy ebben a helyzetben nem vagyunk képesek megoldást találni, de folytatni kell az erőfeszítést. Szóval a mandátum, amit kapni fogok, lényeges lesz és nagyon fontos – mondta Venizelosz, aki szerint a bizonytalanság az országot, a gazdaságot, a gyengéket és a munkanélkülieket veszélyezteti.
A vasárnapi voksolás jó alkalom volt arra, hogy a választók megbüntessék a megszorításokat végrehajtó pártokat. A most próbálkozó PASZOK-kal is ez a probléma, a választók ezt a pártot is a megszorításokkal azonosítják. Ha Venizelosznak sem sikerül koalíciós partnert találnia, ami elég valószínű, akkor új választásokat fognak kiírni Görögországban. A bizonytalanság a mentőcsomagot is veszélyezteti. A mentőalap kormányzótanácsa szerdán úgy döntött, hogy folyósítják ugyan a beígért 5,2 milliárd eurót, csütörtökön azonban csak 4,2 milliárdot fog megkapni Görögország, a maradék egymilliárdról az eurózóna pénzügyminiszteri tanácsa hétfőn dönt majd.