Körbelőtte Magyarországot az NSA
Romániában is lehet szerver, amelyről az amerikai Nemzeti Biztonsági Ügynökség (NSA) az internetezőket figyeli – írja a Mediafax. A román hírügynökség egy szivárogtatásokban érdekelt szervezet, a cryptome.org listájára hivatkozik, amelyen a világ 50 másik ország mellett Románia lehetséges kémközpontként szerepel. Ahogyan több mint száz másik helyszínen, az NSA mindentudó szuperprogramja, az XKeyscore állítólag Romániában is rengeteg adatot gyűjt össze, az e-mailektől az Facebookon hagyott személyes adatokon át az IP-címekig gyakorlatilag bármit megszerezve arról, amit valaki az interneten csinál.
Azt a Guardian a múlt héten írta meg, hogy az Egyesült Államok évek óta tartó nagyszabású megfigyelési és adatgyűjtési programjának, a PRISM-nek a keretében az NSA munkatársai gyakorlatilag felhatalmazás nélkül figyelhetnek meg, akit csak akarnak: elég egy online űrlapot kitölteniük, hogy az XKeyscore-t ráállítsák a célszemélyre – és ahogy a Cryptome hozzáfűzi, katonai, gazdasági és politikai célpontokra is.
A PRISM leleplezője, Edward Snowden által átadott dokumentumok között van egy térkép arról, hogy az NSA hol helyezett el kémszervereket a világon. Ebből kiderül, hogy az ügynökségnek körülbelül 150 helyszínen több mint 700 szervere figyel és gyűjt adatokat az internetről. Hawaii, ahonnan Snowden májusban először Hongkongba, majd egy hónappal később Moszkvába dobbantott, nincs e helyszínek között.
Ami az országokat illeti, a Cryptome szerint a világon öt kiemelt kémközpont – ahogy a titkosszolgálati zsargon nevezi, az Öt Szem – van: az Egyesült Államok, Kanada, Nagy-Britannia, Ausztrália és Új-Zéland. Európában Franciaország, Németország, Ausztria, Olaszország, Spanyolország, Lengyelország, Románia, Görögország, Csehország, és a kontinens egyedüli diktatúrája, Fehéroroszország lát vendégül NSA-szervert, és bár a listán Magyarország ugyan nincs rajta, a Cryptome azt írja, hogy a PRISM-ben „esetleg” más európai országok is benne lehetnek. Logikus az is, hogy a kémszerverek nagy része amerikai nagykövetségekről és konzulátusokról figyeli az internetet, diplomáciai védelem azonban nem feltétlenül kell az adatgyűjtéshez: az erről készült térkép tanúsága szerint az NSA huszonöt szervert az Antarktisz köré telepített, amelyek teljesen körülveszik a kontinenst.
A Cryptome a maga részéről meglepőnek tartja, de az amerikaiak éppenséggel a két világhatalmi rivális területéről, Oroszországból és Kínából is figyelnek. Az utóbbi nagy pikantériája, hogy júniusban Washington még elnöki szinten vádolta Pekinget, amiért gazdasági és más érdekeltségei kínai hackerek folyamatos támadásai alatt állnak.
A Cryptome a WikiLeaks kvázi előfutára: az 1996-ban alakult szervezet küldetésének tartja nyilvánosságra hozni azokat a dokumentumokat, amelyeket a kormányok világszerte a legszívesebben titokban tartanának, de mert illegális megfigyelésekről, szabadságjogok korlátozásáról, személyiségi jogokat sértő intézkedésekről szólnak, mindenkit érdekelniük kell.