Kopt papot is öltek Murszi hívei
Három nappal Murszi megbuktatása után Egyiptomban egyre mélyül és egyre erőszakosabbá válik a leléptetett elnök hívei és ellenfelei közötti konfliktus. A jelenleg a hadsereg által elzárva tartott Murszi támogatói megfogadták, hogy az utcákon maradnak, amíg az első demokratikusan megválasztott elnök vissza nem ülhet az őt megillető székbe, a Murszi megbuktatását ünneplők pedig további tömegtüntetéseket szerveznek.
Az egy hete kezdődött milliós tiltakozási hullám elején Murszi elmozdíthatatlannak tűnt, harcos beszédet intézett az egyiptomiakhoz, Abdel-Fattah el-Szisszi tábornok ultimátuma azonban szerdán délután lejárt, és a hadsereg átvette a hatalmat. Másnap Adli Manszúr már le is tette a hivatali esküt, az indulatok azonban nem csillapodtak. Manszúr ma találkozott a hadsereg főparancsnokával és Mohamed Ibráhim Juszef belügyminiszterrel, hogy megvitassák a kialakult helyzetet.
Manszúr külön találkozott az elnök a Nobel-békedíjas Mohamed El-Baradeivel, Abdel-Moneim Abul Futúh független iszlamista politikussal, valamint Galal Morrával, az ultrakonzervatív an-Núr párt főtitkárával. Az ideiglenes államfő közös asztalhoz ült a Tamarud (Lázadó) ellenzéki koalíció három tagjával is.
Az amerikai külügyminisztérium eközben sürgette az egyiptomi vezetőket, hogy vessenek véget az erőszaknak, Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár pedig felszólított, hogy védjék meg a demonstrálókat. Szóvivője, Farhan Haq elmondta, hogy az embereken múlik, hogyan tovább, de ebben a folyamatban a nőknek is joguk van részt venni, és utalt „a szexuális erőszakról szóló borzalmas tudósításokra” is.
Szombaton Mohamed Murszi hívei Kairó Nasr City negyedében gyülekeztek, vasárnapra pedig a Muzulmán Testvériség ellen szerveznek tüntetést a hadsereg támogatói. A szervezet vezető tagjai közül már többeket letartóztattak, szombat reggel az állami média azt közölte, hogy Khairat el-Shatert, a Muzulmán Testvériség helyettes vezetőjét őrizetbe vették erőszakra való felbujtás gyanúja miatt.
A hadsereg Facebook-ján cáfolja azt a pletykát, mely szerint a hadsereg egyes vezetői megpróbáltak nyomást gyakorolni a főparancsnokra, hogy helyezzék vissza posztjára Murszit. Korábban közölték azt is, hogy nem fognak önkényes eszközökhöz nyúlni, biztosítják a gyülekezési jogot egészen addig, amíg az nem jár nemzetbiztonsági kockázattal.
Szombaton egy kopt keresztény pap életét is kioltották iszlamista fegyveresek az Észak-Sínai kormányzóság székhelyén, el-Arísban. A Reuters hírügynökség jelentése szerint a kopt keresztény lelkész meggyilkolása része volt annak a támadássorozatnak, amelyet Murszi hívei pénteken kezdtek el-Arísban. Megtámadták a kormányzói hivatalt, behatoltak az épületbe, ahonnan a biztonsági erők a tűzpárbaj után kivonultak. Fegyveresek megöltek öt rendőrt, aki egy el-arísi hivatal előtt teljesített szolgálatot.
A Reuters megállapítja: a kopt keresztény pap meggyilkolása összefüggésben állhat azzal, hogy korábban a Muzulmán Testvériség élesen bírálta II. Tavadroszt, az egyiptomi koptok pápáját, amiért „áldással” fogadta Murszi eltávolítását. A vallási vezető ugyanis úgy nyilatkozott, hogy a hadsereg által kidolgozott politikai átalakulásra vonatkozó menetrend biztonságot hoz minden egyiptomi számára.