Koordinátorokat küld az Európai Unió Bengáziba
Az Európai Unió irodát fog nyitni Bengáziban - jelentette be az Európai Parlamentben az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője. Catherine Ashton szavai szerint ezzel próbálja meg elősegíteni az EU, hogy az ellenzéknek küldött külföldi segély biztosan célba érjen.
Az EU ezután is biztosít katonai támogatást a líbiai lakosságnak nyújtott humanitárius akciókhoz. A brit politikus egyúttal ismételten lemondásra szólította fel Moammer Kadhafi líbiai vezetőt.
Az olasz védelmi miniszter szerint jogos azoknak a katonai célpontoknak a bombázása Líbiában, ahol az észak-afrikai országot vezető Moammer el-Kadhafi tartózkodik. Ignazio La Russa ellenzi Kadhafi rezidenciájának bombázását, ugyanakkor jogosnak gondolja azon katonai célpontok megsemmisítését, ahol a líbiai vezető menedéket keres.
„A katonai célpontokat nem annak alapján határozzuk meg és bombázzuk, hogy Kadhafi ott tartózkodik-e, hanem az ENSZ-határozat alapján" - hangsúlyozta a miniszter az Il Messaggero című napilapban. La Russa kiemelte: az elsődleges szempont a lakosság védelme, és ha Kadhafi egy katonai bázison tartózkodik, attól az még nem válik sérthetetlenné. A védelmi miniszter elmondta, hogy az olasz harci repülőgépek a városokon kívül fekvő katonai célpontokat támadják, és a polgári személyeket fenyegető rendkívüli eseteket leszámítva nem vesznek részt a településeken belül célpontok elleni támadásokban.
A politikus szerint a szövetségesek katonai műveletei jól haladnak, és elérték céljukat, de emellett erőteljes politikai-diplomáciai tevékenységre van szükség. Olaszország április végén a NATO keretében csatlakozott a líbiai katonai akcióhoz. Silvio Berlusconi olasz miniszterelnök politikai szövetségese, az Északi Liga erőteljesen bírálta a beavatkozást.
Lázadók foglaltak el egy támaszpontot Tripolinál
A líbiai felkelők elfoglaltak egy katonai támaszpontot Tripoli elővárosában; a fővárosban harcoló felkelőket beszámolók szerint intenzív légicsapásaival segíti a NATO.
Az orosz állami hírügynökség szerda reggeli jelentése szerint a hadsereg katonái közül többen a lázadók oldalára álltak, akik szemtanúk szerint - a felkelés február 17-i kirobbanása óta először - Tripoli több negyedében is kitűzték saját lobogójukat, az 1969-ben megdöntött monarchia trikolorját.
(hirado.hu)