Konzervatív érsek az amerikai katolikusok élén
Kurtz, a testület eddigi második embere a hároméves elnöksége után leköszönő Timothy Dolan New York-i érseket váltja a tisztségben. A püspöki konferencia új elnökhelyettese Daniel DiNardo, a texasi Galveston és Houston érseke. Kurtzot 2007-ben, DiNardót pedig 2006-ban egyaránt XVI. Benedek pápa nevezte ki.
A konzervatív beállítottságúként ismert 67 éves Kurtz a szavazatok valamivel több mint felével, 10 jelölt közül nyerte el az elnöki posztot. A püspöki konferencia új elnökének fő feladata az lesz, hogy az amerikai katolikus egyház irányvonalát összhangba hozza a márciusban megválasztott Ferenc pápa tanításával, aki a klérustól azt várja el, hogy az ideologizálás helyett a megbocsátásra helyezzék a hangsúlyt a megosztó társadalmi kérdésekben.
Az amerikai katolikus egyház vezetése ezek közül eddig alapvetően az azonos neműek házassága és az abortusz elleni küzdelemre összpontosított. A püspöki kar felemelte szavát az Obama-kormány azon rendelkezése ellen, hogy a munkáltatók biztosítsanak olyan egészségbiztosítást alkalmazottjaiknak, amely fedezi a mesterséges fogamzásgátlást is. Katolikus intézmények tucatjai nyújtottak be keresetet a vallási alapú kivételezés igényével. Az ügy hamarosan a Legfelsőbb Bíróság elé kerül.
A püspöki konferencia elnöke az országos ügyekben az amerikai katolikus egyház hivatalos hangja, és annak képviselőjeként jogosult fellépni a Szentszéknél.
A protestáns többségű Egyesült Államokban a katolikus egyház, amelynek csaknem 80 millió hívője van, a legnagyobb keresztény egyház. Brazília, Mexikó és a Fülöp-szigetek után az USA a világ negyedik legnagyobb katolikus országa. A washingtoni politikai elit meghatározó személyiségei közül Joe Biden alelnök, John Kerry külügyminiszter és John Boehner republikánus képviselőházi elnök is római katolikus.