Könyörtelenül bevezetik az Irán elleni szankciókat

Hillary Clinton amerikai külügyminiszter tegnap szenátusi meghallgatásán bejelentette, hogy mindenképpen bevezetik az Irán elleni büntetőintézkedéseket. Sok EU-tagállamnak és Japánnak azonban nehéz lesz lemondania az iráni olajról.

Hillary Clinton amerikai külügyminiszter keddi szenátusi meghallgatásán bejelentette, hogy könyörtelenül bevezetik az Irán elleni szankciókat az ország atomprogramja miatt.

Barack Obama amerikai elnök még tavaly decemberben írta alá azt a törvényt, amely újabb szankciókat vezetett be Irán ellen azért, hogy az ország leállítsa nukleáris fejlesztéseit. A törvény szerint február 29-étől büntetnék azokat a pénzintézeteket, amelyek kapcsolatban állnak az iráni központi bankkal vagy más iráni, feketelistán lévő pénzintézetekkel. Június 28-ától pedig a törvény alapján büntetnék azokat a bankokat is, akik iráni olajvásárlásra szánt pénzügyi tranzakciókat hajtanak vége.

Clinton azt mondta, tudja, hogy az Európai Unió tagországai és Japán nagymértékben függenek az iráni olajimporttól, és nehezen kivitelezhető számukra, hogy lemondjanak az iráni nyersanyagról. Ezért segítenek majd, hogy találjanak alternatív erőforrásokat.

– Az európai és az ázsiai cégek olyan mértékben csökkentették az importjukat, amelyre nem is számítottunk. De továbbra is nyomást gyakorlunk rájuk, és megtesszük, amit csak lehet – mondta Clinton.

Japán az ügyben különleges esetnek számít. Az ország kőolajának 9 százalékát Iránból szállítja, és a külföldi nyersanyagtól való függősége nagymértékben megnőtt a fukusimai katasztrófa után, amikor is szinte minden áramtermelő reaktorát leállította. Japán ezért azt szeretné, ha kikerülne a törvény hatálya alól, ezért több mint 20 százalékkal fogják csökkenteni iráni olajimportjukat. Egyébként Japán amerikai nyomásra tavaly már 15-20 százalékkal kevesebb iráni nyersanyagot hozott be.  

 

Az izreali Mifram biztonsági és védelmi eszközöket gyártó cég egyik munkása. Izrael nem zárta ki, hogy katonai akciót hajtson végre Irán ellen, az ország azonban nem eléggé felkészült egy ilyen háborúra
An employee of Mifram, a major Israeli developer and manufacturer of security and protection products, welds part of a protective structure at the company's manufacturing plant in the northern Israeli town of Kiryat Bialik February 28, 2012. Israel's civil defences are not ready to protect the population in a missile war, an opposition lawmaker said on Monday, fuelling debate about the feasibility of an attack on Iran's nuclear programme. REUTERS/Baz Ratner (ISRAEL - Tags: CONFLICT BUSINESS POLITICS)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.