Könnygázzal oszlattak Tunéziában

Erőszakkal vert szét a rendőrség kedden Tuniszban mintegy ezer tüntetőt, köztük iszlamistákat, akik amiatt tiltakoztak, hogy a bukott Zin el-Abidin ben Ali elnök utáni kormányban is bennmaradt az előző, nagyon népszerűtlen rezsim több tagja.

A demonstrálók élén haladt a 63 éves Szadok Suru, a Ben Ali által betiltott Ennahda tunéziai iszlamista mozgalom volt elnöke, aki tavaly október végén szabadult, miután húsz évet töltött börtönben politikai tevékenysége miatt. „Az új kormány nem képviseli a népet, buknia kell. Nemet mondunk az RCD-re” - utalt a politikus Tunisz központjában, a Habíb Burgiba sugárúton lezajlott tüntetésen az elnök vezette Alkotmányos Demokratikus Egyesülés nevű pártra. Mohamed Gannúsi hétfőn kinevezett kormányfőnek sikerült azonnal magára haragítania a tüntetőket, amikor több minisztert is átmenekített a Ben Ali alatt hivatalban lévő kormányból. Alig huszonnégy órával az egységkabinet megalakulása után négy miniszter már le is mondott tárcájáról; ők az UGTT-hez, a Ben ALi száműzésében kulcsszerepet játszó szakszervezethez tartoztak.

Vissza a feladónak: könnygátgránátot lendít a rendőrök felé egy tuniszi tüntető
A protester throws a tear gas canister back at riot police after they broke up a demonstration in downtown Tunis January 18, 2011. Three opposition ministers quit Tunisia's new coalition government on Tuesday in protest at the presence of members of the party of ousted leader Zine al-Abidine Ben Ali. Police in Tunis repeatedly used teargas in an attempt to break up a protest by several hundred opposition party supporters and trade unionists who labelled the new government a "sham". Protesters would scatter, but then regroup to continue. REUTERS/Zohra Bensemra (TUNISIA - Tags: POLITICS CIVIL UNREST IMAGES OF THE DAY)

Az iszlamista vezetőt hárman vették körül, láthatólag a testőrei. Fiatalok „Igent mondunk az Ennahdára" feliratot tartottak magasra a közelében. A rendőrök távozásra szólították fel a tüntetőket az érvényben lévő rendkívüli állapot értelmében, amely szerint háromnál többen nem gyülekezhetnek, majd - szakítva a hétfői tüntetésen tanúsított visszafogottságukkal - könnygázt vetettek be, és gumibotjaikat is használták a tömeg szétzavarásához.

Az először még csak néhány száz főnyi tüntető először a környező utcákba menekült a könnygáz elől, majd nagyobb számban tért vissza, a rendőrök újabb, igen erőteljes beavatkozását váltva ki. „RCD, gyilkosok!" - skandálták a tiltakozók, meg azt, hogy „Kenyéren és vízen lehet élni, de az RCD-vel nem!".

„Elutasítjuk ezt a bűnöző kormányt, amely el akarja lopni népünk lázadását - mondta egy tüntető. - Olyan kormányt akarunk, amely valóban a népet képviseli. Elítéljük az ellenzéki bábpártokat, amelyek most a kormányban vannak.”

Tüntetések voltak más tunéziai városokban is. Mintegy ötezren tüntettek Szfákszban, az ország gazdasági metropoliszában, ahol néhány napja tüntetők felgyújtották az RCD impozáns székházát. Ezrek gyűltek össze Szídi-Bu-Zídban is, ahonnan elindult december közepén a népi felkelés Ben Ali önkényuralma ellen. A közeli Regebben körülbelül ezer résztvevője volt egy tiltakozó menetnek. Kaszrínban, a „jázminos forradalom" egy másik erődítményében ötszázan gyűltek össze, főként jogászok és szakszervezetiek.

Az iszlamisták jelenlegi vezetője, a londoni emigrációban élő Rasid Ganussi jelezte, hogy visszatérni készül hazájába, de még nem döntötte el, hogy indul-e a hat hónap múlva esedékes elnökválasztáson. Nem hagyott viszont kétséget elnöki ambíciói felől Monszef Marzuki, a tunéziai politikai ellenzék történelmi vezetője, a Kongresszus a Köztársaságért (CPR) párt 65 éves vezetője. Az orvosprofesszor párizsi száműzetéséből bíztatott intenzív ellenállásra, mert az átmeneti kormány szerinte színjáték, semmi mást nem szolgál, csak a Szaúd-Arábiába távozott Ben Ali egykori fegyverhordozóinak túlélését. Marzuki szerint irreális elképzelés volt a választások 60 napon belüli megtartása, a módosított határidő, fél év viszont elégnek tűnik az átmenetre, az új pártok bejegyzésére. Az eddigi legális ellenzéket Ben Ali „díszleteként" jellemezte, akiknek nincs kapcsolatuk a néppel, a diktátorral együtt el kell tűn­niük. A valódi ellenzék tagjai vagy börtönben ülnek, vagy külföldi emigrációba kényszerültek, ahonnan Interneten, Facebookon, a szakszervezeteken, vagy az al-Dzsazírához hasonló médiumokon keresztül szervezték a tuné­ziai ellenállást. Marzuki szerint Ganussi miniszterelnök kísérlete, Ben Ali rendszerének megreformálása lehetetlen vállalkozás. Szerinte átmenetileg a hadsereg kezébe kellene adni a hatalmat. Ellentétben a gyűlölt rendőrséggel a hadsereg soha nem emelt kezet saját népére. Marzuki nem titkolja: keserűen kellett tudomásul vennie, hogy Párizs évtizedekig hallgatott és elfogadta Ben Ali korrupt, nép­elnyomó rendszerét. Ezzel a hallgatással a franciák sem értékeiket, sem érdekeiket nem védték.

Tunéziában mindenki tudott Ben Ali, s különösen második felesége, az egykori fodrásznő, Leila Trabelszi harácsolásáról, de beszélni senki sem mert róla - emlékszik vissza Pataki Pál, volt tuniszi magyar nagykövet. A tunéziai gazdaság jószerével a „család", azaz a feleség, annak tíz testvére és azok pereputtya rendelkezett, valóságos maffiamódszerekkel szivattyúzta ki a pénzt az ország gazdaságából. A „család" tulajdonában bankok, export-import vállalatok, szállodák, ingatlanok, telefonhálózatok, autószalonok is voltak.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.