Könnygázzal oszlattak Malajziában
Az ellenzéki pártok reményei szerint a megmozdulás tovább fokozza a nyomást a kormányra, hogy visszavonja az úgynevezett belbiztonsági törvényt. Ennek értelmében bírói felhatalmazás nélkül meghatározatlan időre őrizetben lehet tartani a biztonságra veszélyesnek tartott személyeket.
A hatóságok nem engedélyezték a tüntetést, és kilátásba helyezték, hogy erélyesen fellépnek a demonstráció ellen. Ennek dacára emberek ezrei gyűltek össze a város legnagyobb mecsetjénél és egy bevásárlóutcában, majd a tömeg elindult a nemzeti palota felé, hogy petíciót nyújtson át Mizan Zainal Abidin királynak.
Szemtanúk szerint a rendőrök gumibotokkal is ütlegelték a tüntetőket. Sokan a környező sikátorokba és üzletekbe menekültek, hogy elkerüljék az őrizetbe vételt. Kuala Lumpur rendőrfőnöke elmondta: a rendfenntartók korábban az ellenzékiek trikóját viselő mintegy 150 embert fogtak le, megakadályozva őket abban, hogy csatlakozzanak a tüntető tömeghez.
A rendőrség hatalmas útakadályokat helyezett el Kuala Lumpur számos részén, és a vízágyúkat is felvonultatott annak reményében, hogy ezzel elrettenti az embereket a tüntetéstől.
Najib Razak kormányfő pénteken arra kérte honfitársait, hogy ne vegyenek részt a megmozduláson. Egyben kilátásba helyezte: fontolóra veszik belbiztonsági törvény módosítását. Kormányilletékesek azonban nyomatékosan hangoztatják: a nemzetbiztonság megóvása érdekében szükség van a jogszabályra.
Jogvédő csoportok becslése szerint legkevesebb 17 személyt tartanak fogva a törvény alapján. Többségük ellen az a vád, hogy radikálisokkal állt kapcsolatban.
Az emberi jogokat védelmező aktivisták úgy tartják, hogy az évtizedekkel ezelőtt, még a brit gyarmati időben hozott törvényt időnként a kormányt bírálók bebörtönzésére és az ellenzéki vélemények elfojtására használják fel.