Könnygázba fojtott elkeseredettség

Kartúmba igyekezett Thabo Mbeki a Szudán és az attól elszakadt Dél-Szudán közötti békéltetés közvetítőjeként, de éppenséggel otthon is lenne lehetősége mit elsimítania a volt dél-afrikai államfőnek.

A hét elejére a platinabányászat után az arany kitermelésére is átterjedtek a zavargások: a rendőrség könnygázzal és gumilövedékekkel oszlatta fel tüntető bányászok tömegét Johannesburg közelében. A rendőrségi közlemény szerint négyen megsebesültek, négy főt pedig őrizetbe vettek. Gyilkossági kísérlet ügyében indult vizsgálat, miután sztrájktörő, a műszakot hétfőn felvenni készülő bányászokra támadtak egyesek. Egy további aranybányánál kedden a harmadik munkanapon tartottak (a hírügynökségi jelentések szerint törvénytelen) sztrájkot, amelyben a 46 ezer munkavállaló negyede vett részt.

Az apartheid rendszertől csaknem két évtizede megszabadult Dél-Afrika a Citigroup bank jelentése szerint a világ legnagyobb, 3500 mil­liárd dollárra rúgó ásványtartalékaival rendelkezik – emlékeztet a Bloomberg Businessweek. A világ platinakincsének négyötödét birtokolja; az ékszeriparban és az autógyártásban is felhasznált fém árfolyamát több mint tíz százalékkal megdobta az ­augusztus első felében kiújult erőszak. Először a Lomnin, londoni székhelyű bányavállalatnak az úgynevezett északnyugati, Botswanával határos tartományban található marikanai bányájában csaptak össze bérkövetelés miatt tiltakozó bányászok a rendőrökkel. Ekkor tízen haltak meg, köztük két rendfenntartó. Majd a hónap közepén – mint arról lapunk is beszámolt – a rendőrök egy többezres, rudakkal és bozótvágó késekkel felfegyverkezett tömeg oszlatása közben a bányászok közé lőttek, 34 fő halálát okozva. Ezzel nemcsak a dél-afrikai közvélemény, hanem a világ döbbenetét is kiváltották. 1989 óta példátlan volt az ilyen méretű rendőri erőszak az országban.

A marikanai vérengzéssel kapcsolatban a helyi sajtóban elterjedt a „mészárlás” kifejezés is; ez utalás az 1994-gyel lezárult apartheid korszak vérontásaira. Megfigyelők rámutatnak: a bányászok 12 500 rand havi fizetést (338 ezer Ft), azaz jelenlegi bérük több mint kétszeresét követelő megmozdulása mögött Dél-Afrika égbekiáltó társadalmi egyenlőtlenségei, illetve a demokratikus átalakuláshoz fűzött, ám elveszni látszó illúziók állnak. A Világbank összesítése szerint az országban a gazdagok és a szegények közötti szakadék nagyobb, mint például Hondurasban, ahol a legtöbb gyilkosságot követik el a földgolyón, vagy pedig a koldusszegény Közép-afrikai Köztársaságban. Kormányadatokból kiviláglik: az életminőség-mutatók, így az ivóvíz- vagy villanyáram-ellátottság tagadhatatlan javulása dacára a 49 milliós, négyötödrészben feketék alkotta lakosság 60 százaléka nyomorog. Több mint egynegyede pedig a hivatalos statisztika szerint is munkanélküli. Egy összesítés 113 „éhséglázadást” jegyez fel az év első hét hónapjára, többet, mint 2004, a számlálás kezdete óta bármikor. A feketéknél átlagban nyolcszor jobban kereső fehérek mellett létrejött a fekete vállalkozói réteg is, de a nyomorban ragadt feketék között egyre többen érzik úgy, hiába kötötte őket össze egykor az elnyomottság, ők is a saját pecsenyéjüket sütögetik.

Ilyen választóvonal jellemzi a szakszervezeteket is. Az Országos Bányászszakszervezetet (NUM) a radikálisabbak azzal vádolják: fontosabb számára, hogy a hatalmat tizennyolc éve birtokló Afrikai Nemzeti Kongresszushoz dörgölőddzék, mint a dolgozók érdekeinek képviselete. A felfegyverkezett bányászokat a radikálisabb ágazati szervezet, az AMCU buzdította vadsztrájkra.

Az apartheid utáni Dél-Afrika igaz­ságszolgáltatásának óriási kilengéseit mutatja eközben, ahogyan a hatóságok a marikanai sortűz ügyét kezelték. Miközben lövést leadott rendőrt nem vontak egyelőre felelősségre, mert a karhatalmi fellépést még vizsgálják, az ügyészség bűnsegédként vádat emelt 270, az eseményen részt vett bányász ellen. Noha nem mindegyiküknél volt fegyver, a lépést azzal indokolták: hozzájárultak a rendőrökkel szembeni lincshangulathoz. Később, az általános felzúdulás és az igaz­ságügy-miniszter intő szava nyomán ejtették a bűnsegédvádat.

Bányászok Marikanában. Éégbekiáltó egyenlőtlenségek, elveszni látszó illúziók
Striking platinum mineworkers dance as they leave a report back meeting on negotiations at Lonmin's Marikana mine in South Africa's North West Province, August 29, 2012. Feuding South African unions, Lonmin and government officials tried on Wednesday to broker a peace accord at the mine where 44 people were killed in the worst such violence since the end of apartheid. They also want to use the meeting to start wage talks over the dispute that has paralysed production at Lonmin's Marikana mine and raised worries of unrest spreading through the country's platinum sector, further shaking the economy. REUTERS/Mike Hutchings (SOUTH AFRICA - Tags: POLITICS CIVIL UNREST ENERGY BUSINESS TPX IMAGES OF THE DAY)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.