Könnyebben repülhetnek a spanyolok
Könnyebb és olcsóbb lenne a kirúgás a spanyol kormány új tervezete szerint. Madrid ezzel próbálja rugalmasabbá tenni a munkaerőpiacot, és reménykedik, hogy előbb-utóbb csökken a 20 százalékos munkanélküliség is. A javaslatokat egyelőre sem a munkaadók, sem a munkavállalók szervezetei nem támogatták, viszont a kormányt ez nem tántorítja el: rendeleti úton mindenképpen be akarja vezetni őket.
Az új szabályozás a spanyol munkaerőpiac kétarcúságát próbálja majd megszüntetni: eddig ugyanis a határozatlan idejű szerződéssel dolgozókat szinte nem lehetett elbocsátani, vagy ha igen, nagyon sokba kerültek a munkáltatónak (minden ledolgozott év után 45 napi bér járt végkielégítésként). Így a cégek nem is szívesen vettek fel senkit státuszba. Velük szemben azok, akik határozott idejű szerződéssel dolgoztak, szinte semmilyen védelmet nem élveztek. Így aztán ha egy vállalat leépítésekre kényszerült, rendre a fiatalokat küldték el, akár a termelékenység rovására is.
A kormány most csökkentené a szakszervezetek alkupozícióját is. igaz, a spanyol munkavállalók csupán 16 százaléka szakszervezeti tag, de ennél jóval erősebbek a közszférában és az állandó szerződéssel dolgozók körében. Tehát épp azok körében, akik ellenérdekeltek minden változásban.
A szakszervezetek máris bejelentették, ha a kormány bevezeti a változásokat, akkor általános sztrájkot hirdetnek. Kérdés persze, hogy a megmozduláson hányan vennének részt: Spanyolországban immár 40 százalékos a munkanélküliség a fiatalok körében, ők (és az őket eltartó szülők) inkább a változásban érdekeltek.
A spanyol kormányra forró nyár vár: a legutóbbi parlamenti szavazáson mindössze egy szavazattal sikerült elfogadtatni José Luis Rodriguez Zapatero kormányfő 15 milliárdos megszorító csomagját, a kisebbségi kormányt kívülről támogató katalánok máris jelezték, hogy valószínűleg a költségvetés megszavazásakor (szeptemberben) ellenzékbe vonulnak, vagyis tőlük nyugodtan bukhat a kormány. Brüsszel és a nemzetközi pénzpiacok viszont árgus szemekkel figyelik az országot, hogy miként alakul a deficit, nem fenyegeti-e Spanyolországot egy görög típusú válság, Eközben arról keveset tudni, hogy az ellenzéki Néppárt vajon mit csinálna, ha véletlenül az ölébe pottyan a hatalom.