Kommunizmus: törölve
Az értesülést egy magas rangú északi tisztviselő úgy kommentálta a szöuli újságíróknak, hogy a kommunizmus állapota a jelenlegi feltételek mellett nem elérhető, így Kim Dzsong Il phenjani vezető inkább a szocializmus „pontos” megvalósítására törekszik. Kim Dzsong Il távlati terveit egyszer már kifejtette Madeleine Albright volt amerikai külügyminiszternek, aki még 2000 októberében látogatta meg a távol-keleti országot. A phenjani vezető akkor azt mondta, hogy nem a kínai típusú reformok bevezetése érdekli, hanem a svéd gazdasági modell, amit ő szocialistának nevezett.
Andrej Lankov nemzetközi hírű Korea-kutató véleménye szerint a KNDK már régóta nem tekinthető kommunista országnak, ugyanis a lakosság ellátásában a központi elosztással szemben az országszerte megtalálható szabadtéri piacoknak van a legnagyobb szerepe. Ezek a kilencvenes évek közepén lezajlott éhínséget követően teljesen spontán szerveződtek, és a Kínából beáramló csempészáruk fő elosztási helyévé váltak. A piacok révén kettős árrendszer alakult ki, amelynek hatására egyre többen kezdtek kereskedelemmel foglalkozni.
Lankov kutatásai szerint a minimális közúti forgalommal rendelkező országban a tehergépkocsikat is csupán formálisan regisztrálják egy-egy állami vállalathoz, azok lényegében magántulajdonban vannak. A Szöulban élő tudós úgy véli, hogy a KNDK leginkább egy diktatórikus afrikai országhoz hasonlítható, az ottani fejletlen kapitalizmus sajátosságaival.
A kommunizmus szót törlő áprilisi alkotmánymódosítás egyben pontosan leírja az országot tizenöt éve irányító Kim Dzsong Il eddig kissé homályos pozícióját és jogkörét. A KNDK Nemzetvédelmi Bizottságát az alkotmány korábban csupán a legmagasabb katonai irányító szervként írta le, de a módosítás a bizottság elnökét az ország elsőszámú vezetőjeként jelöli meg, aki az országgal kapcsolatos valamennyi ügy irányítója. Az alkotmányban továbbá megjelent egy cikkely arról is, hogy az állam felelős a lakosság emberi jogainak biztosításáért. Több elemző véli úgy, hogy a nemzetközi jogvédő szervezetek által folyamatosan elítélt rezsim ezzel saját megítélésén kíván javítani.