Kommunista horrortúra hétszázezerért
A túráért, amely Brassón és Bukaresten át a Dnyeszter-melléki szakadár köztársaság „fővárosába”, Tiraszpolba vezet, csaknem kétezer fontot kell leperkálniuk az érdeklődőknek. Az ajánló szerint megéri: „ebben a pillanatban” tűnnek el ugyanis a kommunista éra utolsó maradványai Romániában és Moldvában. Vagyis itt a jó alkalom „elmerülni ezeknek a volt szovjet tagköztársaságoknak a sötét múltjában”, vagy ahogy a körút címe érzékelteti: Pillantás a vasfüggöny mögé (Behind the Iron Curtain).
Amúgy a lista összeállítói rosszul tudják: Románia nem volt szovjet tagköztársaság, a múltjában viszont tényleg érdemes „elmerülni”. Ebben segít Florin Postolache, az 1987. november 15-i brassói munkáslázadás egyik résztvevője. Vele vacsorázhatnak, akik befizetnek a nyolcnapos, fejenként 1860 fontba (közel 700 ezer forintba) kerülő körútra. Postolache amúgy jelenleg is aktívan politizál, 2008–2012 között a román képviselőház tagja volt a Demokrata-liberális Párt (PDL) színeiben. A Telegraph szerint a házi őrizetre ítélt egykori forradalmár bepillantást nyújt a Ceausescu-rezsim titkosrendőrségének működésébe is.
A román szemszögből legfontosabb célpont valahogy lemaradt a meglátogatandó helyszínek listájáról. Nicolae és Elena Ceausescu vesztőhelyéről van szó, a fővárostól 80 kilométerre, északnyugatra fekvő Targovistéban, ahol a múzeummá alakított egykori kaszárnyát tavaly nagy hírverés közepette megnyitották a nagyközönség előtt. Egyelőre azonban nincs túl sok látogatója.
Korábban a román hatóságok többször próbálkoztak idegenforgalmi szempontból kiaknázni a kommunizmus emlékeit, de sem a nosztalgia-, sem a horrorturizmus nem működött. Talán a britek nagyobb sikerrel járnak.