Koalíciós megállapodás a tárcák elosztásáról a cseh kormányban

Megállapodtak a cseh koalíciós pártok az új kormány személyi összetételéről.

A Polgári Demokratikus Pártnak (ODS) hat, a TOP 09 pártnak öt, míg a Közügyeknek négy minisztere lesz a kormányfővel együtt összesen 15 tagú kabinetben - jelentette be Petr Necas miniszterelnök szerda reggel a több mint hétórás tárgyalások után. Hosszabb idő után a kormányban nincs egyetlen nő sem.

A megállapodás szerint Miroslav Kalousek (TOP 09) lesz a pénzügyminiszter, Radek John (Közügyek) a belügyminiszter, míg a cseh diplomáciát újra Karel Schwarzenberg (TOP 09) fogja irányítani. A védelmi miniszter Alexandr Vondra (ODS) lesz.

Az igazságügyi tárca élére visszakerült Jirí Pospísil (ODS), míg az ipari és kereskedelmi miniszteri bársonyszéket az ODS vezető gazdasági szakértője, Martin Kocourek foglalja el. A közlekedési minisztérium élére Vít Bárta vállalkozó, a Közügyek képviselője és legfőbb anyagi támogatója került.

Kalousek, Schwarzenberg és Pospísil már korábban - Mirek Topolánek kormányában - is vezették mostani tárcájukat. Rajtuk kívül Vondrának és Necasnak van miniszteri tapasztalata. Necas korábban népjóléti és munkaügyi miniszter volt, míg Vondra az európai ügyekért felelős kormányfőhelyettes. A mezőgazdasági tárca élére Ivan Fuksa, a távozó pénzügyminiszter (Eduard Janota) helyettese került.

A koalíciós szerződésről még folynak a tárgyalások. Az eredeti megállapodás szerint a dokumentumnak hét tematikus fejezete lesz, ebből háromban már végleges egyezség született.

Erős pozíciója lesz a kormányban Necas miniszterelnöknek. Az eddigi megállapodások értelmében ő fogja koordinálni az egész reformcsomagot, amely az adórendszert, az egészségügyet, a társadalom és a nyugdíjbiztosítást foglalja magába.

Kulcsfontosságú szerepe lesz a pénzügyminiszternek is. "Kalousek a TOP 09 alelnöke, így a költségvetési megszorítások terén nagy feladat hárul a pártra. Ezt tudomásul vettük, hiszen mi voltunk azok, akik a pénzügyi fegyelmet, a felelős költségvetést kiemelt feladatnak minősítettük" - szögezte le Schwarzenberg, a TOP 09 elnöke. 

A belügyminiszteri tisztségről éles vita volt, mert a két nagyobb párt nem akarta ezt a fontos posztot átengedni a legkisebb pártnak. Radek John, a Közügyek elnöke azzal érvelt, hogy a korrupció elleni harc pártja legfőbb célkitűzése, s ennek megvalósítására szüksége van a belügyi tárcára. A Közügyek azzal is fenyegetődzött, hogy nem lép be a koalícióba, ha nem kapja meg a belügyet. 

A három párt abban is megállapodott, hogy az állami tulajdonban lévő, stratégiai fontosságú cégeknél - például a Cseh Energetikai Műveknél (CEZ), a Letiste Praha Ruzyne prágai repülőtéri igazgatóságnál, a cseh postánál - bármiféle fontos változtatás csak a miniszterelnök beleegyezésével lehetséges. A stratégiai fontosságú állami cégeket a pénzügyminisztériumon keresztül ellenőrzi az állam.

Az éjjeli tanácskozáson megegyezés született továbbá arról is, hogy 2014-től kezdve a kisebb településeken (1500 lakosig) közvetlenül az emberek fogják választani a polgármestert. Eddig a polgármestert mindenütt az önkormányzatok választották meg. Necas szerint ez a döntés mintegy 4500 települést érint az összesen mintegy 6500 csehországi településből.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.