Klímaügyi különmegbízott lett a milliárdos expolgármester
Bloomberg megbízatása két évre szól. Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár közölte, a múlt hónapban leköszönt városvezető feladata az lesz, hogy segítsen ráirányítani a figyelmet a szeptemberre tervezett, New Yorkban megrendezésre kerülő klímaügyi csúcstalálkozóra.
A klímaváltozás elleni harc a 12 éves polgármestersége idején is kulcsfontosságú téma volt Bloomberg számára. A múlt hónapban közölte, hogy 2005 óta 19 százalékkal csökkent az amerikai nagyváros széndioxid-kibocsátása. „A nagyvárosok bocsátják ki az üvegházhatásért felelős gázok több mint 70 százalékát” – jelezte. Szerinte ezért a nagy lélekszámú településekre kell koncentrálni a klímaváltozás elleni harcot.
Ha csak ugyanannyit hajlandó áldozni a klímaváltozás elleni harcra, mint a politikai karrierjére, az ügy Bloomberggel már akkor is jól járt. Harmincegy milliárd dolláros vagyonával a volt New York-i polgármester a tizedik leggazdagabb ember az Egyesült Államokban és a tizenharmadik leggazdagabb a világon. Bár addig demokrata párti volt, 2001-ben mégis republikánus színekben indult New York polgármesteri székéért. Hogy ne legyen kiszolgáltatva az állami kampányfinanszírozási korlátozásoknak, a korteshadjáratát saját zsebből állta, ötször annyit, 73 millió dollárt költött, mint a demokrata ellenfél, Mark J. Green.
Elődje, a republikánus Rudy Giuliani támogatásával Bloomberg meg is nyerte a megméretést. Ekkor még csak két százalékkal győzött, 2005-ben azonban a New York történetében rekordot jelentő húsz százalékos szavazatkülönbséggel nyert. Két évvel később otthagyta a republikánusokat, négy éve már függetlenként vágott neki a metropolis polgármester-választásának. A demokrata Obama-adminisztrációval mindvégig remek viszonyban volt – támogatta többek között a végül hamvukba holt fegyvertartás-korlátozási kísérleteket is –, ami még jól jöhet a klímaszerződésektől rutinszerűen húzódozó amerikai kormányzati tisztségviselőkkel folytatott tárgyalásokon.