Klaus ismét akadékoskodik
– Ez a megoldás álságos, abszurd, szörnyű, ezért semmiképpen sem vagyok hajlandó ellátni a kézjegyemmel – jelentette ki a cseh államfő péntek délelőtt, az Euro gazdasági hetilap fórumán.
A dokumentumot már a prágai alsóház és a szenátus is jóváhagyta, de az elnök ismét megmakacsolta magát. Annak ellenére teszi ezt, hogy a felsőház tegnap felszólította őt: vonakodás nélkül teljesítse alkotmányos kötelességét, hiszen a cseh taláros testület már megállapította, hogy nemzetközi szerződések esetén az államfőnek nincs mérlegelési vagy vétójoga, ezeket a dokumentumokat haladéktalanul alá kell írnia.
Csehország nem tagja az euróövezetnek, ezért a jóváhagyással semmiféle befizetési vagy egyéb kötelezettsége sincs. Az alap működéséhez szükséges törzstőkét, 700 milliárd eurót, az ESM alapító okmányában jóváhagyott kulcs szerint az euróövezethez tartozó országok kötvények vásárlásával teremtik elő.
Érdeklődésünkre Vít Kolár közölte: – A német Alkotmánybíróság, valamint az EU bíróságának döntését követően az ESM tulajdonképpen már néhány hete működik. Azzal, hogy Csehország egyelőre nem ratifikálja az egyezséget, semmilyen zavaró vagy gátló körülmény sem keletkezik – tájékoztatta lapunkat a prágai külügyminisztérium szóvivője.
Václav Klaus sokáig a Lisszaboni Szerződéssel kapcsolatban is akadékoskodott, különböző kifogásokat és feltételeket fogalmazott meg. Végül beadta a derekát, és ennek köszönhetően Csehország az utolsó uniós tagállamként 2009. november 3-án ratifikálta az egyezséget.