Keletre nyomulnak a Kadhafisták

Kadhafihoz hű tankok, hadihajók és repülők lőtték a felkelőket a frontvonalat jelentő Rasz Lanuf kikötőnél Kelet-Líbiában, amit több hírügynökség jelentése szerint csütörtök délutánra elhagytak a lázadók.

A Tripolitól nyugatra fekvő Zavijában is a kormányerők kerültek fölénybe, akik körbekerítették az eddig a felkelők kezén lévő várost, ahol állítólag utcáról utcára zajlanak a harcok. A katonai körgyűrűn állítólag gyógyszereket és élelmiszert sem engednek át a „szellemvárosba”. Mivel Zavijában nincsenek újságírók, egyelőre nem világos, ki nyerheti meg az ádáz küzdelmet.

A felkelők önbizalmának azonban jót tehetett, hogy Franciaország, elsőként, elismerte a Bengáziban székelő nemzeti tanácsot, mint Líbia legitim képviselőjét. A brit külügyminiszter, William Hague pedig jelezte: tárgyalt a nemzeti tanács tagjaival a nyugati segítség lehetséges formáiról. Elképzelhető, hogy hamarosan London is elismeri az új líbiai vezetést. Az elismerés segítene az átmeneti vezetésnek abban is, hogy most már ők adják el a líbiai olaj egy részét, így jutva némi bevételhez.

A Bengazi és Rasz Lanuf közti Bregából is légicsapásokról érkezett hír, ami azt jelentheti, hogy a Kadhafihoz hű erők komolyan meg akarják tisztítani a lázadók felügyelete alatt lévő területén. Szaif Al-Kadhafi, a líbiai vezető fia tegnap este azt közölte a Reuters hírügynökséggel, hogy elérkezett a végső csata ideje, melyben elnyomják a lázadást, még akkor is, ha a nyugati hatalmak beavatkoznak. Elképzelhető, hogy a tripoli vezetés hasonló bombasztikus bejelentésekkel akarja megtörni a felkelők lelkesedését. Bengáziban mindenesetre továbbra is légtérzárlatot követelnek. – Nagyon jól jönne a repüléstilalmi zóna – mondta a Reutersnek Szalem al-Bugry, felkelő.

A frontvonal több napja tartó hullámzását jól jellemzi, hogy szerda este még azt ünnepelték Bengáziban a lázadók, hogy a Rasz Lanuftól nyugatra lévő Bin Dzsawadot elfoglalták – tegnapra már egészen más képet festett a harc állása. – Látszólag nincsenek sokan a lázadók, százas csoportokat látni a frontvonalhoz vezető tengerparti úton. Napközben jó a hangulat, tisztogatják a fegyvereiket, beszélgetnek. Étel-, víz-, és lőszerkészleteket halmoztak fel. Délutánonként bombázzák őket, ilyenkor nincs hova menekülniük, később jobb híján ismét előre nyomulnak – írta le lapunknak telefonon a frontvonalat Belényi Dániel, a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet helyszínen tartózkodó munkatársa.

Mint mondta, a lázadók lelkesen védik az útvonalat, mindenhonnan érkeznek fiatalok, idősebbek, hogy csatlakozzanak a lázadók meglehetősen vegyes társaságához, de komoly offenzívára nem nagyon lehet számítani tőlük. Belényi Dániel azt is elmondta, hogy Bengáziban mára hatalmas tömegtüntetést terveznek a pénteki ima utánra, a keleti városban az utcák nyugodtak, a régi-új líbiai zászlót árulják úton-útfélen. Az Ökumenikus Segélyszervezet egyébként felvette a kapcsolatot az egy hete alakult, első líbiai segélyszervezettel, ami az átmeneti nemzeti tanácstól kapott felhatalmazást, hogy koordinálja a segélyek elosztását. Az ökumenikusok – akik a nemzetközi segélyszervezetek közül elsőként jelentek meg és hoztak szállítmány Bengáziba – rajtuk keresztül juttatják el a segélyeket a rászorultaknak.

Hillary Clinton amerikai külügyminiszter jövő héten Tunéziába és Egyiptomba utazik, hogy támogatását fejezze ki az arab országok új vezetése mellett. Clinton a líbiai ellenzékkel is tárgyal majd. Az Egyesült Államok ma felfüggesztette a kapcsolatot Líbia washingtoni nagykövetségével.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.