Kivonulnak az osztrák kéksisakosok

Ma elhagyja a Golán-fennsíkot az osztrák ENSZ-alakulat első egysége, és egy hónapon belül az utolsó katona is hazatér a 380 fős osztrák kontingensből.

Az ENSZ 1974 óta védi a Szíria és Izrael közötti ütközőzónát, ráadásul az 1047 katonából és 76 katonai megfigyelőből álló kéksisakos haderő legnagyobb részét pillanatnyilag épp az osztrákok adják. Rajtuk kívül a demilitarizált övezetben 350 Fülöp-szigeteki és 190 indiai katona tartózkodik. A horvátok egységei – veszélyre hivatkozva – márciusban hazatértek. Az osztrák „hátraarc” hírére most a Fülöp-szigetekiek is fontolgatják a távozást, ám ezzel a teljes ENSZ-csapatot ellehetetlenítenék. Az osztrákok helyére az oroszok ugyan bejelentkeztek, de az Aszad-rezsim legfőbb hívének számító erő érkezését az ENSZ Biztonsági Tanácsa leszavazta.

Az ütközőzónában, ahol 1974 óta összesen 42 ENSZ-katona veszítette életét, az elmúlt két évben drámaian romlott a helyzet. A szíriai harcok elmérgesedésével mind a kormány-, mind az ellenzéki erők egyre gyakrabban hatolnak be a fennsíkra. Az osztrák katonák épségének megóvására hivatkozott az új bécsi védelmi miniszter, Gerald Klug is, amikor a múlt csütörtökön, többhetes fenyegetőzést követően bejelentette a csapatkivonást. A döntést a koalíciós kormány mindkét vezető politikusa, Werner Fayman szociáldemokrata kancellár és a néppárti alkancellár, külügyminiszter Michael Spindelegger is támogatta. A kockázatkerülő, defenzív politikusok a szeptember 29-re kiírt általános választások előtt nem akarják kockáztatni az esetleges véráldozatot – értékelik a döntést bécsi elemzők.

Izrael számára azonban a jelenlegi helyzetben életbevágó az ütközőzóna, mert tarthat az iszlám terroristákkal erősített szíriai felkelőktől vagy egy Bassár el-Aszad elnök utáni, a mostaninál elszántabban arabbarát rendszertől. Jeruzsálem az osztrákok távozását visszafogottan vette tudomásul, de a brit Guardiannak nyilatkozó izraeli politikusok úgy fogalmaztak, hogy az osztrák lépés aláássa a nemzetközi békefenntartó erőfeszítéseket. „Ha az első veszélyes helyzetben az ENSZ-csapatok kereket oldanak, akkor a palesztinokkal folytatandó tárgyalásokon sem lehet a jövőben ENSZ-megfigyelő erőkre építő megoldással előállni” – fogalmazott egyikük.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.