Kivégzés interjú után

Kínában középkori inkvizíciót idéző médiafelhajtás közepette egy mianmari születésű drogbárón és fegyverkereskedőn, valamint három társán hajtották végre a halálbüntetést.

A 43 éves Naw Kham egy évek óta kábítószer-kereskedelemből, emberrablásban és rablógyilkosságokból élő bűnszervezet egyik egységét vezette a Mekong Mekong folyó mentén. Tizenhárom kínai matróz meggyilkolása miatt ítélték halálra. Kivégzésükből a média országos ügyet csinált: a központi televízió (CCTV) élő közvetítésében interjúkat sugároztak az ügyben érintett rendőrtisztekkel, megszólaltatták a halálraítélteket, s mutatták azt is, amint a vesztőhelyre kísérik őket. A két óráig tartó tévés különkiadás nem sokkal a kivégzés előtt ért véget.

A mianmari Naw Kham társai közül kettő laoszi volt, a harmadik pedig thai nemzetiségű. A halálos ítéleteket a Jünnan tartományi Kunmingban hajtották végre. A helyi bíróság közlése szerint a négy ember életének - ügyészek jelenlétében - méreginjekcióval vetettek véget. Az ügyben további két vádlottat nyolc évre felfüggesztett halálbüntetésre ítéltek, ami Kínában rendszerint egyenlő az életfogytig tartó szabadságvesztéssel.

Naw Khamot korábban Mianmar, Laosz és Thaiföld hatóságai is körözték. A férfi mindvégig tagadta, hogy bűnös lenne, az áldozatok hozzátartozóinak azonban felajánlott hatmillió jüant (218,4 millió forintot).

Naw Kham a televíziókamerák előtt arról beszélt, hogy nem tudott jól aludni az elmúlt két napban, hiányzik neki az anyja, "nagyon fáj, hogy nem lehet együtt a gyerekeimmel" - tette hozzá. Azt is mondta, az édesanyja nem tudott a letartóztatásáról, s attól tart, nem fogja tudni elviselni, ha megtudja, hogyan végezte. Kivégzése előtt kijelentette, nem akar meghalni, fel akarja nevelni gyerekeit.

Kínát hatalmas sokként érte a matrózok meggyilkolása, s a tömegtájékoztatás most a drámai hangulat közvetítésén túl azt igyekezett kifejezni, hogy a gyilkosokon végrehajtott halálos ítélet elégtétel a nemzet számára– írja az MTI. Sokan szenvedélyesen támogatták az élő adást, volt olyan blogger, aki a méreginjekciós kivégzést túl enyhének találta.

Amíg egy-két évtizede egy hasonló televíziós műsor egyöntetűen kedvező fogadtatásban részesült volna, most – az internet és a mikroblogok világában – az új generáció, az értelmiségiek egy része számára már idegennek, sőt, visszataszítónak tűnt az állami vérbosszú. Ezzel kapcsolatos véleményüknek többen hangot is adtak, mi több, az egyik jogvédő ügyvéd mikroblogján úgy fogalmazott, hogy a közszolgálati televízió műsora megsértette a büntető törvénykönyvet, amikor látványosságként tálalta az elítéltek utolsó óráit.

Kínában – ahol becslések szerint még mindig több embert végeznek ki, mint az összes többi országban együttvéve – a közelmúltig volt egy igen népszerű televíziós sorozat, Interjúk kivégzés előtt címmel, amelyben halálraítéltek vallottak magukról, életükről.

Naw Kham útban a kivégzés felé. Állami vérbosszú
Principal suspect Naw Kham leaves the detention centre for execution in Kunming, Yunnan province March 1, 2013. Myanmar drug lord Naw Kham, who was convicted of murdering 13 Chinese sailors on the Mekong River in 2011, and three of his accomplices, identified as Hsang Kham, Yi Lai,and Zha Xika, were executed on Friday afternoon by lethal injection in the city of Kunming in Southwest China's Yunnan province, according to the Intermediate People's Court of Kunming, Xinhua News Agency reported. REUTERS/China Daily (CHINA - Tags: CRIME LAW POLITICS MARITIME TPX IMAGES OF THE DAY) CHINA OUT. NO COMMERCIAL OR EDITORIAL SALES IN CHINA
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.