Harminc golyó a kormányzójelöltre
Rodolfo Torre Cantú, a jelenleg ellenzéki Intézményes Forradalmi Párt (PRI) jelöltje éppen kampánykörúton volt az észak-mexikói Tamaulipas állam fővárosában, Ciudad Victoriában, amikor csuklyás fegyveresek golyózáport zúdítottak rá és biztonsági kíséretére. A támadásban Cantú mellett négy testőr is életét vesztette Enrique Blackmore a PRI helyi képviselőjével valamint Cantú személyi titkárával egyetemben.
A rendőrség 30 lövedékhüvelyt talált a helyszínen. Mexikó történetében ez volt az első eset, hogy egy kormányzójelölttel fegyveresek végeztek. (Az utóbbi időszak legfontosabb ilyen merénylete 1994-ben volt, amikor egy elnöki posztra pályázó politikust, a szintén PRI-jelöltként induló Luis Donaldo Colosiót gyilkolták meg.)
A múlt hónapban – írja az AP hírügynökség – Tamaulipas állam egy másik városában, Valle Hermosoban Jose Guajardo Varela polgármesterrel végzett bérgyilkos. Egyébként a körzetben a Gulf kartell és a Zetas banda folytat egymással véres háborút, miközben rendőrposztokat is támadnak.
Felipe Calderón elnök szerint a drogkartellek a gyilkossággal befolyásolni akarják a választókat a július 4-i voksolást megelőzően. Az elnök határozottan kijelentette: „A szervezett bűnözés sohasem éri el célját, nem tudja aláásni hitünket a demokráciában és Mexikó jövőjében”. Mint közölte, a gyilkosság ellenére megtartják a kormányzóválasztásokat mind a 12 államban, ahol ez most vasárnap esedékes.
Egy másik hétvégi gyilkosság is a mexikói sajtó címoldalára került: a Sinaloa állambeli Los Mochis városban esedékes a koncertjére a piros Cadillacjén utazó Sergio Vega énekest vette üldözőbe egy furgon, s golyózáport zúdítottak rá. Az El Debate újság értesülése szerint a sérült énekes karambolozott, s a gyilkosok ekkor közvetlen közelről fejbe, majd mellbe lőtték. Sergio Vega, művésznevén El Shaka, egyébként három év alatt már a hetedik olyan ismert énekes volt, akivel a drogmaffia azért végzett, mert dalaikba beleszőttek strófákat a kábítószerről.
Tamaulipas, miként Chihuahua állam is határos az Egyesült Államokkal, ennek tulajdonítják, hogy itt a legaktívabbak a drogmaffiák, hiszen a kábítószer fő piaca a nagy északi szomszéd. Erre haladnak át a csempészútvonalak, az USA irányában a drog, onnan pedig a fegyver érkezik. Vasárnap és hétfőn csupán Chihuahua államban huszonegy embert, közülük tizenhetet Ciudad Juárezben öltek meg. Az El Pasoval szomszédos Ciudad Juárez a kábítószercsempész bandák nyílt háborújának szinterévé vált, tavaly itt a drogháború 2600 halálos áldozatot követelt.
Felipe Calderon mexikói elnök mandátumának kezdete, 2006 decembere óta tette meg elsődleges feladatának a kábítószer-maffiák elleni harcot. Több államban is a hadsereget vetettek be a korruptnak bizonyult rendőrség helyett. A háború, amely egyrészt az egyenruhások és a drogbandák, másrészt a kábítószer kartellek között is folyik, az utóbbi három és fél évben 23 ezer életet követelt