Kiszorítja a szlovák a magyart – vagy fordítva
A szlovákiai magyar civil szervezetek és intézmények felszólították Ivan Gasparovic, szlovák államfőt, hogy ne írja alá az államnyelvtörvény módosítását – jelentette be Petőcz Kálmán, a mintegy ötven csoportot tömörítő Szlovákiai Magyar Kerekasztal (SZMK) szóvivője szerdán egy pozsonyi sajtóbeszélgetésen.
Marek Madaric, szlovák kulturális miniszter a szerdai kormányülés után azt mondta, hogy a magyarok bírálatai a nyelvtörvénnyel kapcsolatban "abszurd hazugságokon alapulnak".
– Az SZMK-nak több lényeges kifogása van a törvénnyel kapcsolatban – közölte Petőcz. A legfőbb kifogás az, hogy a módosítás újra bevezeti a jogszabály megsértésért kiróható szankciókat, ami lehetőséget ad a visszaélésekre. Petőcz rámutatott: az államnyelvtörvény a nemzeti elv előnybe helyezésén alapul, miközben a kisebbségektől a polgári elv betartását követeli meg. "Ez az összhanghiány tartós, látens feszültségforrás" - szögezte le a politológus.
Az SZMK azt is kifogásolja, hogy a törvény elfogadhatatlanul széles körben teszi kötelezővé az államnyelv használatát. "A törvény megsértésének lehetőségei nagyon szélesek, miközben nincs pontosan megszabva a határ a magán, a nyilvános és a hivatalos nyelvhasználat között" - mutatott rá Petőcz.
A sajtóértekezleten elhangzott: már a törvény indoklása - miszerint Dél-Szlovákiában háttérbe szorult a szlovák nyelv - is teljesen hibás, s nem felel meg a valóságnak. A helyzet az, hogy a többségében magyarok lakta régió közéletében a magyar nyelv szorul egyre inkább háttérbe, a hivatalok szinte kizárólagosan a szlovák nyelvet használják, s a kétnyelvű megnevezések még olyan mértékben sincsenek alkalmazva, mint ahogy azt a törvények engedélyezik.
– Tárgyi szempontból a törvény teljes mértékben rendben van. Európában vannak szigorúbb jogi normák is – jelentette ki újságírók előtt Madaric. Feltette a kérdést, ha a Magyar Koalíció Pártja annyira elégedetlen a kisebbségi nyelvhasználattal, akkor miért nem kezdeményezte annak megváltoztatását az alatt a nyolc év alatt, amikor a kormánykoalícióban volt.
A szlovákiai magyar civil szervezetek szerint nem kizárt, hogy az államnyelvtörvény ellentétben van az alkotmánnyal is. Ha azt az államfő aláírja, akkor a parlamenti képviselőknek az ügyet az alkotmánybíróság elé kellene vinniük. Ehhez a szabályok szerint 30 képviselő aláírása szükséges. A pozsonyi parlamentnek 20 magyar képviselője van, így legalább tíz támogatót a szlovák honatyák közül kellene szerezni.
– Az elnök úrnak július 18-ig kell döntenie. A jogszabály egyelőre az elnöki irodában van" - reagált a bejelentésre Marek Trubac, elnöki szóvivő. Leszögezte: Gasparovic annak alapján hozza meg döntését, mivel járul hozzá a törvény a szlovák államnyelv használatához.
A szlovák államnyelvtörvény módosítását két hete fogadta el a pozsonyi parlament. A jogszabályt a szlovákiai magyar pártok élesen bírálták, magyarellenesnek minősítették és elutasították. A törvény feszültséget váltott ki Pozsony és Budapest viszonyában is, és egyelőre elmaradt a július elejére tervezett magyar-szlovák kormányfői találkozó.
Bokros Lajos levélben tiltakozott
Levélben hívta fel Bokros Lajos (MDF) európai parlamenti képviselő szlovák kollégáinak figyelmét arra, hogy a Szlovákiában két hete elfogadott nyelvtörvény „kirekesztő”, és nem csak a magyarságot, de az európai integráció szellemiségét és a demokrácia eszméjét is sérti.
A magyar képviselő erről strasbourgi sajtótájékoztatóján beszélt, leszögezve azt is, hogy a problémára – mint szerinte minden szlovák-magyar konfliktusra – csak a kölcsönös tisztelet és megértés jegyében lehet megoldást találni.
Bokros a levélben úgy vélte, ez már nem szlovák-magyar ügy, hanem az egész Európai Unió ügye, amellyel az érintett országok EP-képviselőinek is foglalkozniuk kell. Szerinte a leginkább diszkriminatív elemeket mindenképpen meg kell változtatni a törvényben. Ezek közül kiemelte azt a paragrafust, amely büntethetővé teszi azt, aki nem tesz eleget az államnyelvhasználatnak. A képviselő emlékeztetett ara, hogy a szlovákiai magyar kisebbség szülőhelyén akar boldogulni, és sokat tett azért, hogy Szlovákia az EU tagjává válhatott, hogy ma ott euróval lehet fizetni.
Arra kérte a szlovák EP-képviselőket: keressék fel pártjuk vezetőit, és győzzék meg őket arról, hogy a törvény súlyosan sérti a szlovákiai magyarság érdekeit, és ellentétes a két nemzet érdekeivel is.
A sajtótájékoztatón Bokros elmondta, hogy meglátása szerint az Európai Parlament az egyik – bár nem a legmagasabb rangú – fórum, ahol beszélni kell erről a témáról, például kormány- és nemzeti parlamenti szinten is foglalkozni kellene vele.
Úgy vélte, hogy a nyelvtörvény-módosítás elsősorban szlovákiai belpolitikai megfontolásokon nyugszik. Jelezte, hogy ő Szlovákia barátjának tekinti magát, lehetségesnek és fontosnak tartja a két ország közti kapcsolatok javítását, beleértve a kisebbségek mindennapi életének javítását is mindkét országban.
Kölcsönös érdek a kisebbségek jogainak tiszteletben tartása, mert a két ország haladása egymás támogatásától és fejlődésétől függ. Kakaskodás helyett a különbözőségek tárgyalásos megoldására, kölcsönös tiszteletre van szükség - jelentette ki.
– Rögös a két ország múltja, de ez nem jó kifogás arra, hogy megmérgezzék a jövőt” - fogalmazott Bokros Lajos. Leszögezte, hogy ő maga és pártja minden erőfeszítést megtesz, hogy a Szlovákia iránti nyitottsággal segítsen megoldani a kétoldalú problémákat.
Az MSZP az EP-frakcióhoz fordul
Göncz Kinga (MSZP) a svéd elnökség programjának strasbourgi vitájában az európai értékekkel tökéletesen ellenkező és elfogadhatatlan jogszabályként említette a szlovák nyelvtörvényt.
A volt külügyminiszter és Tabajdi Csaba (MSZP) delegációvezető bejelentette, levélben fordultak frakciójuk, az Európai Szocialisták és Demokraták Progresszív Szövetsége képviselőcsoport tagjaihoz, hogy támogatásukat kérjék a törvény elfogadhatatlan részeinek megváltoztatásában. Szerintük a törvény Európában példátlan módon akadályozza a kisebbségi nyelvek nyilvános használatát, kizárja azt a közéletből, és beavatkozik a kisebbségi közösséghez tartozó személyek magánéletébe is.