Kiszabadultak az ENSZ-békefenntartók
A huszonegy Fülöp-szigeteki ENSZ-békefenntartót három nappal ezelőtt rabolta el a Jarmuk Mártírjai nevezetű brigád a jordán határ és a Golán-fennsík közelében. A foglyokat egészen máig Dzsamla városában őrizték, majd a jordániai határhoz vitték, és átadták őket a jordán hatóságoknak. Az ENSZ és a Nemzetközi Vöröskereszt egyelőre nem kommentálta az eseményeket.
A jordániai kormányt, úgy tűnik, meglepte, hogy nekik adták az ENSZ munkatársait. Kezdetben ugyanis mindenki azt hitte, hogy a foglyokért egy ENSZ-csapat megy ma délután, akik azonban a heves tűzharcok miatt nem is tudták megközelíteni a várost.
A most kiszabadult békefenntartók a szíriai-izraeli tűzszünet betartását 1974 óta figyelő ENSZ-misszió (UNDOF) tagjai. Elfogásuk után a lázadók „vendégeknek”, nem túszoknak nevezték őket, és a brigád egyik aktivistája szerint saját biztonságuk érdekében fogták el őket, írja a Reuters. Csütörtöki videofelvételek szerint a felkelők és a civilek is jól bántak a foglyokkal. A brigád korábban kijelentette: elengedik a foglyokat, ha Bassár el-Aszad szír elnök visszavonja erőit Dzsamla környékéről, és abbahagyják a bombázást.
Herve Ladsous, az ENSZ-békefenntartók vezetője korábban hangsúlyozta, hogy ha a békefenntartók kiszabadulnak, elvárják, hogy a várost és lakóit ne érje megtorló támadás a szír kormánypárti erők részéről. Bassár Dzsafari, Szíria ENSZ-nagykövete szerint amúgy sem a várost lövik, hanem a környező területeket, itt bujkálnak ugyanis a lázadók, akiket ő fegyveres terroristáknak nevezett.
A 2011 márciusában kezdődő felkelés során a harcok gyakran átnyúltak a Golán-fennsíkra, Libanon, Törökország és Irak határ menti területeire, ami a konfliktus továbbgyűrűzésével fenyeget.