Kiradírozzuk a graffitiket?
A graffitik örökös mementóként árválkodnak a háború utáni Líbiában, hogy emlékeztessenek az elmúlt évekre, a 42 évnyi zsarnokságra. A valódi graffiti-áradat azonban csak a rezsim bukásakor érkezett. De mi legyen a sorsuk?
A világ sok részében a graffiti vagy a „public art” a művészi lázadás jelképének számít a fennálló rend és normák ellen. Líbiában leginkább vicces, csípősen tréfás vagy csodaszép műveket láthatunk, nehéz azonban elvonatkoztatni a rajzokban visszatükröződő nyomorról vagy az emberek megpróbáltatásairól, melyek átsugároznak az alkotásokon – írja a BBC.
Az utcai művészek nagy része a Kadhafi-rezsim alatt börtönben volt. Így járt például Sadeq Gashout is, akinek munkáin is átsugároznak a börtönben töltött idő megpróbáltatásai. Őt és 12 társát 2007 februárjában tartóztatták le, azután, hogy kiderült: egy békés, reformokat sürgető demonstrációt terveztek Tripoliba. A menetet az interneten is hirdették, és a művészt illetve követőit két nappal azelőtt tartóztatták le, hogy elindultak volna. A vád az volt, hogy plakátokat készítettek az eseményre. Ezeken Sadeq szerint azt próbálták ábrázolni, mennyire hiányzik az igazságszolgáltatás és a törvényesség a rezsimből.
Sadeq ezért a tettéért előbb 58 napos előzetes letartóztatást, majd egy éves börtönbüntetést kapott. Még nem szabadult, amikor lányát annak saját iskolájában kínozták meg. – Felakasztották a lábainál fogva és felemelték őt, hogy végrehajtsák rajta a falakát – meséli a férfi, aki elmondja azt is, a falaka egy, az arab világban elterjedt kínzási mód.
Sok rajz a líbiai természetet és hagyományokat ábrázolja, de vannak gúnyos karikatúrák a késői Kadhafiról is. Aztán ott vannak a szabadságot követelő feliratok, a háborús képek és a környéki fegyveresek feliratai a városfalakon, hogy tudassák jelenlétüket a városlakókkal. Ezeknek a feliratoknak egy részét fiatal önkéntesek az elmúlt hetekben lefestették. Hogy a graffitik sorsa mi lesz, egyelőre még nem tudni. Egy fiatal líbiai nő szerint csak azokat kell megtartani, melyek jókedvről árulkodnak. - Néhányuk vicces és egész jól néz ki. Ezeket meg kéne tartani, de azt hiszem azokat, melyek nem többek mint firkák, le kéne festeni.