Kínai nyomulás Kelet-Európában

Peking a gazdasági válságot kihasználva erősíti érdekeltségi szféráját. Mostanában a súlyos pénzhiánnyal küzdő kelet-európai országokra vetette ki hálóját, milliárdos üzletekben reménykedve Görögországban, Bulgáriában és Romániában is.

A kínai befektetések segíthetik a térség gazdaságának élénkítését, ám hosszú távon komoly politikai kockázatot jelenthet Kína jelenlége - írja Jonathan Holslag, a brüsszeli Kortárs Kínai Tanulmányok kutatóközpont igazgatója Financial Times londoni pénzügyi napilapban.

Kína az elmúlt év során több jelentős kelet-európai befektetésről állapodott meg. A kommunista vezetés különösen a súlyos pénzügyi problémákkal küzdő, és ezért kiszolgáltatott országokban igyekszik növelni befolyását, hogy hídfőállást építsen ki az Unió keleti kapujában. Görögországgal több milliárd dolláros hajó- és dokküzem létrehozásáról egyezett meg, és jelentős nagyberuházásokról folytat Bulgáriával és Romániával.

Holslag szerint a kínai jelenlét hosszú távon az EU további integrációját és szuverenitását is veszélyeztetheti. Peking ugyanis minden bizonnyal igyekszik majd partnereinek befolyásolásával elérni, hogy Brüsszeltől számára minél kedvezőbb kereskedelmi feltételeket csikarhasson ki. Azt is elérheti, hogy kelet-európai szövetségesei megakadályozzák vagy lassítsák a Kínával szembeni uniós emberi jogi határozatok és környezetvédelmi szabályok elfogadását.

 

Forrás: globusz.net

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.