Kínai flört Dél-Ázsiával
A kétnapos, hűvös hangulatú újdelhi látogatásáról érkező kínai kormányfő, akit látványos, hangsúlyozottan baráti fogadtatásban részesítettek Iszlámábádban, egy sor kereskedelmi, egészség- és oktatásügyi, mezőgazdasági, energetikai, védelmi és infrastrukturális szerződést írt alá a vendéglátójával, Juszuf Raza Gilanival folyatott megbeszélések után.
Az aláírási ceremónia után tartott péntek esti sajtóértekezleten Kamar Zaman Kaira pakisztáni tájékoztatási miniszter azt mondta, az összesen 14 milliárd dollár értékben eltervezett 36 projekt országa várakozása szerint 2016-ra megvalósul. Kaira közölte, hogy további 5 milliárd dollárnyi befektetésről tárgyalnak még más projektek ügyében, s várhatóan 10 milliárd dolláros értékben írnak alá kereskedelmi megállapodásokat szombaton egy pakisztáni-kínai üzleti csúcstalálkozón. Mindezen felül Kína 400 millió dolláros kölcsönt nyújt az iszlámábádi kormánynak a pusztító augusztusi árvizek nyomán szükségessé vált újjáépítéshez. Médiajelentések szerint várhatóan megállapodást írnak alá egy újabb pakisztáni atomerőmű felépítéséről is.
Kína eddig már két atomerőmű felépítését is támogatta a közép-pakisztáni Pandzsáb tartományban, melyek közül az egyik már üzemel, s a másik is hamarosan elkészül. Nukleáris együttműködésüknek külön jelentőséget ad, hogy Pakisztán e téren nemzetközi bojkott alatt áll, miután nem írta alá az atomsorompó-szerződést. A két állam katonai téren is szorosan együttműködik egymással, amit India különös gyanakvással figyel.
Ez a látogatás mindkét ország számára a partnerség megerősítését szolgálja - vélekedett Csang (Zhang) Li, a délnyugat-kínai Szecsuani Egyetem dél-ázsiai intézetének professzora. - Ami Dél-Ázsiát illeti, Kína egyensúlyt akar teremteni India és Pakisztán között - tette hozzá. Ven útja öt év óta az első kínai miniszterelnöki látogatás a szomszédos Pakisztánban, s bár a hangsúlyt ezúttal a gazdasági megállapodásokra helyezték, az esemény éppúgy szolgálja a két ország időtálló - Pakisztán válságait, de Peking és Újdelhi javuló viszonyát is túlélő - barátságának megerősítését. Kína Pakisztán legközelebbi barátja a térségben, amely katonai és műszaki segítséget is nyújt Iszlámábádnak, egyebek közt a nukleáris technológia terén. A lényeg mindazonáltal az, hogy Pekingre sokan úgy tekintenek az országban, mint amely - Washingtonnal ellentétben - egyenlő félként kezeli Pakisztánt, és segítségéért cserében nem kér semmit. Gilani miniszterelnök a látogatás előtt azt mondta, országa azt reméli, hogy öt év alatt megduplázhatják, azaz 15 milliárd dollárra növelhetik a Kínával folytatott kereskedelem volumenét.
Újdelhiben ezzel szemben India és Kína azt a célt tűzte ki, hogy árucsereforgalmukat a jelenlegi, évi 60 milliárd dollárról 2015-re 100 milliárdra növelik.