Kínai cégek fenyegetik az USA biztonságát
A képviselőház titkosszolgálati bizottságának jelentése szerint a két cégnek meg kellene tiltani az egyesülést, és meg kellene akadályozni, hogy bármilyen nyereségre tegyenek szert az USA-ban.
A jelentés szerint a két cég nem tudta megnyugtatni a hatóságokat a kínai kormányhoz és hadsereghez fűződő kapcsolatait illetően. „Kínának megvannak az eszközei, a lehetősége és az okai, hogy a telekommunikációs cégeket rosszindulatú célokra használja fel” – áll a jelentés kivonatában. A dokumentum szerint „titkos és nyilvános információk szerint nem lehet abban bízni, hogy a Huawei és a ZTE független külföldi államok befolyásától, ez pedig nemzetbiztonsági fenyegetést jelent az Egyesült Államok számára.”
A két cég már korábban tagadta a vádakat, a kínai külügyminisztérium pedig felszólította az USA-t, hogy tegye félre a Huawei és a ZTE szembeni előítéleteit, a két cég ugyanis „a piacgazdaság elvei szerint irányítja nemzetközi ügyleteit.”
A Huawei és a ZTE a világ legnagyobb telekommunikációs eszközöket gyártó cégei közé tartoznak. A Huawei alapítója Ren Zhengfei, aki a Kínai Népi Felszabadító Hadsereg tagja volt. Ahogy a cég egyre nagyobb elismerésre tett szert a nemzetközi piacon, a hadsereggel való kapcsolatai is egyre gyakrabban előtérbe kerültek. Elterjedt az a feltételezés, hogy információt gyűjt külföldi cégekről Kína számára. Tavaly az egyik bizottság megakadályozta, hogy felvásárolja a 3Leaf Systems számítógépekkel foglalkozó amerikai céget. Idén pedig a ZTE-vel együtt azzal vádolták meg, hogy eszközeikbe olyan kódokat tápláltak, amelyek segítségével titkos információt továbbítanak Kínába. A két cég igazgatói tagadták, hogy kémkednének.
A Huawei elnökhelyettese szerint a legutóbbi vádak politikailag motiváltak, szerinte „a Huaweiben és üzleti gyakorlatának függetlenségében megbízik és tiszteli közel 150 piac.”