Kínai bányabaleset happy end nélkül
A korábbi jelentések 26 halottról és 11 eltűntről szóltak. A szerencsétlenség még szombaton kora reggel történt Jucsou (Yuzhou) város egyik szénbányájában. A robbanáskor 276-an voltak a tárnában, közülük 239-et épen fel tudtak hozni a felszínre.
Du Bo, a mentősök központjának helyettes parancsnoka a hivatalos hírügynökségnek azt nyilatkozta, hogy kevés az esélye, hogy túlélőket találjanak, ám a keresést folytatják. A Xinhua a mentősöre hivatkozva közölte: 173 500 köbméter gáz képződött, s a gázkitörés két és fél ezer tonna szénport zúdított a bányavájatokba.
Szerencsére nem volt gázrobbanás, mert annak a következményei még tragikusabbak lettek volna - nyilatkozta a hírügynökségnek egy Wang nevű mentős, aki szerint az eddigi áldozatokkal feltételezhetően gázmérgezés vagy a szénpor okozta fulladás végzett.
A kínai bányák a legkevésbé biztonságosak az egész világon. Az elmúlt évben több mint 2600 bányász vesztette életét az ázsiai országban a különböző bányaszerencsétlenségek következtében. Kínában az év elején mentettek ki 115 embert Sanhszi (Shanxi) tartomány egyik vízzel elárasztott bányájából, ahol több mint egy hetet töltöttek. A bányászok fűrészport, fakérget, papírt, s még szenet is ettek, hogy életben maradjanak.
A mostani szerencsétlenség helyszínén, Honan tartományban történt Kína legpusztítóbb bányaszerencsétlensége is: 2004 októberében 148 embert ölt meg egy föld alatti robbanás.
Kína ez év elején - Chiléhez hasonlóan - ünnepelhetett, amikor az északi Sahnxi tartomány egyik eláradt bányájából két hét elteltével 115 embert tudtak élve felhozni. A kínai hatóságok ugyan egyre nagyobb szigorral próbálnak érvényt szerezni a biztonsági előírások betartásának a bányákban, illetve bezárattak szép számban illegálisan működő bányákat, ám még mindig viszonylag magas a halálos áldozatok száma, így tavaly mintegy 2500-an vesztették életüket a föld alatt. Idén - a mostani szerencsétlenséget még nem számítva - 515 bányász halt meg munkavégzés közben.