Kínában már lázadoznak az egygyermekes családmodell ellen
Kuangtung (Guangdong) tartomány hivatalosan is kérte a csupán egy gyermeket engedélyező kínai családpolitika lazítását - írta a China Daily című napilap. A tervezet életbe lépésével a jövőben minden olyan, a tartományban élő pár vállalhatna második gyermeket, ahol legalább az egyik szülő egyedüli gyermek, szemben a jelenlegi szabályozással, amely csak akkor teszi lehetővé ezt, ha mind az anya, mind az apa egyke. Egyelőre nem tudni, hogy a központi vezetés miként dönt a kérelemmel kapcsolatban, és ha igent mondanak, mikortól lehet majd alkalmazni a változtatásokat. (Hetvenkilencmillió állandó lakóval és több mint harmincmillió ingázóval vagy ideiglenes lakóval Kuangtung az ország legnépesebb tartománya, fővárosa Kanton pedig a harmadik legnagyobb település Kínában.)
Kuangtungban az elmúlt évtizedben sikerült alacsonyan tartani a szülések számát, teret engedve ezzel az „egy gyermek politika" lazításának - érvel Csang Feng (Zhang Feng) a tartomány népesedésügyi és családtervezési bizottságának vezetője. A többgyermekes családmodell segítené a komoly társadalmi feszültségeket generáló „4-2-1-családok" (négy nagyszülő, két szülő, egy gyermek) számának csökkentését. Az 1979-ben bevezetett szigorúan egy gyermeket engedélyező politika eredményeként ugyanis a felnőtté váló második generációs egykéknek gyakorlatilag hat emberről kellene egyedül gondoskodniuk. A tartományban az öregedő népesség is mind nagyobb gondot okoz, a helyi statisztikák szerint a 104,3 millió lakos csaknem 10 százaléka 60 év feletti, s arányuk évente 3,5 százalékkal nő.
A születésszabályozás jelenlegi rendszerének fenntartása mellett érvelők legnagyobb félelme, hogy az oldás robbanásszerű népességnövekedéshez vezethetne. Ez - mutatnak rá a kutatók - nem valószínű, mivel a gyermeknevelés költségei jócskán megnőttek az elmúlt évtizedekben, sok házaspár nem is a politika, hanem az anyagiak miatt választja az egy-gyermekes családmodellt.