Kína visszafogná a közösségi médiát
Új kampány indult Kínában a virágzó mikroblog-kultúra megfékezésére, amelynek keretében a hatóságok több író és más értelmiségiek fiókját is törölték vagy felfüggesztették már Kína Twitterén, a Weibón – írja a Guardian. Kínában a hagyományos médiát szigorúan cenzúrázzák, így a világháló jelenti az egyedüli fórumot, ahol többé-kevésbé – inkább kevésbé – szabadon lehet társadalmi problémákról beszélni. Ezeket a megnyilvánulásokat a hatóságok rémhírterjesztésnek bélyegzik, és korábban már követelték, hogy a felelősségvállalás érdekében a Weibón mindenki a valódi nevén regisztráljon. Ez a társadalmi igazságtalanságok kritikusait azonban vajmi kevéssé félemlítette meg: annyira nem, hogy nemrég az egyik állami lap, a Global Times már arról értekezett, hogy több „nagy V” – valódi néven regisztrált ellenzéki aktivisták, professzorok és írók – Weibo-fiókja voltaképpen „online rémhírek logisztikai központjaként” működik.
A most indított kampány egyik nagy áldozata Murong Xuecun író, aki több könyvét is a burjánzó korrupcióra, a politikai és az üzleti élet összefonódásaira és a általános kiábrándultságra fűzte fel, de írt a Jiangxi tartományban zajló piramisjátékokról is, amiért 2010-ben Kínában irodalmi díjat kapott. Murongnak a Weibón – ahonnan most eltüntették – tavalyelőtt novemberben már több mint egymillió követője volt, a hivatalos vád vele szemben is rémhírterjesztés, miután nyíltan is felemelte a szavát a cenzúra ellen és a rejtélyes fogolyhalál miatt. (Murong – valódi nevén Han Qan – 2011-ben a norvég Aftenpostennek beszélt arról, hogy Kínában egy-egy őrizetbe vett ember meg tud halni bújócska és vízivás közben, de volt, akinek a hatóságok szerint mindez akkor sikerült, amikor éppen álmodott.)
Ahogy a Guardian írja, a mostani hatósági kampány egy ideológiai offenzíva része. A novemberben hatalomra lépett, Xi Jinping elnök fémjelezte új vezetéstől jelentős pénzügyi és gazdasági reformokat várnak, politikait azonban egyet sem, a Weibo elleni offenzíva pedig azt akarja sugallni, hogy Xivel is kemény kézben maradt a gyeplő. Ennek több jele is van: a South China Morning Post a múlt héten írta meg, hogy az egyetemeket utasították, ne indítsanak kurzusokat a kommunista párt által elkövetett hibákról és az emberi jogokról sem. A hatóságok megtiltották, hogy cenzori engedély nélkül kínai újságíró külföldi forrást idézzen, és azt is, hogy nonprofit szervezetektől származó információkat közöljenek.
David Bandurski, a Hongkongi Egyetem médiakutató tanszékének a professzora szerint a helyzet nagyon hasonlít a tíz évvel ezelőttihez, amikor az akkori új elnök, Hu Jintao vezetésével Peking a magánkézben lévő médiának ment neki. Zhang Lifan történész mindehhez a brit lapnak nyilatkozva annyit tett hozzá, hogy a hasonló korlátozások önbizalomhiányról árulkodnak, de ha a Weibót korlátozzák, az emberek előbb-utóbb nem az interneten, hanem az utcán fogják hallatni a hangjukat.