Kína tagadja, hogy látta az amerikai helikopter roncsait

Pakisztán után Kína is tagadta, hogy az iszlám köztársaság lehetővé tette kínai mérnököknek, hogy tanulmányozzák annak az amerikai harci helikopternek a roncsait, amely az Oszama bin Laden elleni kommandós akció során zuhant le a dél-ázsiai országban.

Pakisztán után Kína is tagadta, hogy az iszlám köztársaság lehetővé tette kínai mérnököknek, hogy tanulmányozzák annak az amerikai harci helikopternek a roncsait, amely az Oszama bin Laden elleni kommandós akció során zuhant le a dél-ázsiai országban.

A Londonban megjelenő Financial Times és a The New York Times is azt írta nemrégiben, hogy Pakisztán, amely jó kapcsolatokat ápol Kínával, megengedte kínai katonai mérnököknek, hogy fényképeket készítsenek a roncsról, és hogy mintát vegyenek különleges burkolatából, amely láthatatlanná teszi a gépet a radarok számára.

Teljesen képtelenek, minden alapot nélkülöznek ezek a jelentések - közölte szerdán szűkszavú közleményben a pekingi védelmi minisztérium. Előzőleg Pakisztán is visszautasította a két angol nyelvű lap állításait.

Oszama bin Laden al-Kaida-vezérrel májusban végzett egy amerikai elitalakulat Pakisztán északi részén, Abbotábádban. Az akcióban bevetett két Blackhawk helikopter közül az egyik lezuhant. A kommandósok kénytelenek voltak a helyszínen hagyni a roncsokat, mert már nem volt idejük rá, hogy megsemmisítsék. Pakisztán később visszajuttatta az amerikai hadseregnek a helikopter roncsait. De amerikai forrsáok szerint még a roncsok visszaszolgáltatása megmuttatta azokat Pakisztán a kínai szakértőknek, mintegy megbosszúlva a májusi rajtaütést, amelyről nem tájékoztatta előre a Fehér Ház a pakisztáni hatóságokat.

Az Egyesült Államok dollármilliárdokat önt a pakisztáni hadseregbe és gazdaságba, de a kapcsolatok folyamatosan romlanak. A mélypontot az Oszama Bin Laden rejtekhelyén történt támadás jelentette. A pakisztániak évek óta tagadják, hogy Bin laden az országban bújkálna. Ehhez képest a terrrorstavezér menedéke közvetlen közelében egy pakisztáni katonai akadémia működött: Mindez felerősítette azt az amerikai gyanút, hogy Pakisztán kétszínű játékot űz: támogatja a szélsőségeseket, miközben az Egyesült Államok szövetségesének mondja magát.

A pakisztáni sajtó szerint az ügy (és a két eredeti újságcikk) egy amerikai hecckampány része, melynek célja, hogy Washington nyomást gyakroljon a pakisztáni vezetésre.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.