Kína szőröstül-bőröstül megveheti Moldovát
Nagy feltűnést keltett és találgatásokra adott alkalmat az, hogy Kína – erőteljes gazdasági és részben politikai célkitűzésekkel – megjelent a Fekete-tengeri régióbann. Peking készségesen jelezte, gazdasági segítségként hajlandó egymilliárd dolláros hitelt nyújt Chisinaunak, szokatlanul alacsony, három százalékos kamattal. Ezen túl biztosítja az ország gazdasága működéséhez szükséges anyagi hátteret; a moldvai GDP nyolcmilliárd dollár, a költségvetés pedig mindössze másfél milliárdra rúg.
Elemzők azt sejtik, hogy a háttérben egy orosz-kínai megállapodás van, Oroszország igyekszik kihasználni a jelentékeny kínai tőkefelesleget, hogy ezzel is megakadályozza Moldva „kiszolgáltatottságát” a Nyugatnak. Ebben Kína is bizonyos fokig érdekelt, hisz ő sem látná szívesen, hogy a Fekete-tenger NATO játszómedencéjévé váljék a közeljövőben.
Az Asia Times cikke emlékeztet rá: Pekingben – miként Moszkvában is – ingerülten vették tudomásul, hogy a Barack Obama moszkvai útja után Ukrajnában, illetve Grúziában megjelenő Joe Biden alelnök olyan gesztusokat tett, amelyek csábító erővel hathatnak a poszt-szovjet térségre.
Az orosz-kínai érdekek más szinten is összefonódnak. Mindkét felet eléggé aggasztja a közép-ázsiai iszlamista újjáéledés, és már körvonalazódik is köztükegyfajta együttműködés e veszély elhárítására. Az orosz lépéseket egyébként mindig nagy aggodalommal figyelő Peking most örömmel vette tudomásul, hogy Moszkva Os, Kirgizisztán második legnagyobb városa mellett újabb katonai bázist akar nyitni. A bázis pont azokat az összekötő utakat vágja el, melyeken az iszlám hatás, a fegyverek és a segély a Hszincsiang-Ujgur autonóm területre vándorol Közép-Ázsián át.
Bár Kína nem társult a Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezetéhez (KBSZSZ) – ez a poszt-szovjet térség államainak Moszkva által vezetett katonai erejét fogná össze a jövőben –, annak mégis feltétlenül örülne, ha Közép-Ázsiában létrejönne egy ilyen katonai szövetség, mely a NATO ellensúlyát jelentené, és amely nem mellesleg, segítene megfékezni az iszlamista erők megerősödését – zárja elemzését a pánázsiai lap.
Forrás: globusz.net