Kína New Yorkból is figyelmeztette Japánt

Szengoku Josito japán kormányszóvivő Tokióban azt mondta, országa szeretné a lehető leghamarabb magas szintű megbeszéléseken enyhíteni a diplomáciai válságot.

Eközben Ven Csia-pao (Wen Jiabao) kínai miniszterelnök kedden éjjel New Yorkban azzal fenyegette meg Japánt, hogy országa további lépéseket tesz, ha nem engedik el azonnal a feszültséget kiváltó hajóskapitányt.

Peking egy tengeri vita miatt függesztette fel vasárnap a miniszteri szintű kapcsolatokat Japánnal. Kína sérelmezi, hogy Tokió még mindig nem engedte szabadon azt a kínai hajóskapitányt, akinek halászhajója vitatott hovatartozású szigetek közelében ütközött össze két japán parti őrhajóval szeptember 7-én a Kelet-kínai-tengeren. A lakatlan földdarabokra Kína, Japán és Tajvan is igényt tart. A kínai kormányfő teljes egészében Japánt tette felelőssé a történtekért: Tokió visel minden felelősséget a kialakult helyzetért, annak következményeivel együtt - mondta egy találkozón. Csiang Jü (Jiang Yu) kínai külügyminisztériumi szóvivő kedden közölte "a légkör nem alkalmas arra", hogy Ven Csia-pao (Wen Jiabao) kínai kormányfő a héten New Yorkban találkozzon japán kollégájával, Kan Naotóval. 

A kínai-japán kapcsolatok sosem voltak ilyen rosszak az utóbbi fél évtizedben, és a válság a kulturális, valamint a gazdasági életbe is begyűrűzött. Peking az incidens miatt öt alkalommal rendelte be a külügyminisztériumba Japán nagykövetét, felfüggesztette a Kelet-kínai-tengeri közös gázkitermelésről szóló egyeztető tárgyalásait, elhalasztotta egy magas szintű parlamenti delegációjának utazását, s szeptember 19-én bejelentette, hogy leállítja minden tartományi és miniszteri, illetve annál magasabb szintű cserekapcsolatát Japánnal.

Peking történelmi tényekkel, tudományos kutatásokkal, dokumentumokkal, térképekkel igyekszik bizonyítani, hogy a kérdéses terület ősidők óta területének része. Ennek igazolására egyebek mellett felhozza egy japán történész könyvét és japán térképeket is említ.

Kínában több helyen Japán-ellenes tüntetéseket tartottak, Peking visszavonta ezer japán diák meghívását a sanghaji expóra, a SMAP nevű japán popbanda pedig lemondta sanghaji koncertjét. A vita a gazdaságot is érintheti, mivel megakadályozhatja, hogy folytatódjon a közös földgázkitermelés a két fél között, s ezzel az energiaéhes Kína, valamint a nyersanyagokban szegény Japán is rosszul járhat. A tengeri incidens után a japánok arra lettek figyelmesek, hogy Kína felszerelést szállít az egyik gázmezőhöz, s megijedtek, hogy Peking Japán nélkül fog neki a földgázkitermelésnek. Amikor azonban Tokió aggodalmának adott hangot, Kína azt válaszolta, hogy csak egy torony javításához kellettek az eszközök.

Az Egyesült Államok felszólította a feleket, hogy diplomáciai úton keressenek megoldást problémáikra. A feszültségek tovább növekedhetnek szeptember 29-én, hiszen a japán ügyészek eddigre döntik el, hogy vádat emelnek-e a kínai kapitány ellen. A hajót és a 14 fős legénységet már korábban visszaküldték Kínába.

Tiltott utazás

Ezzel párhuzamosan hét hongkongi kínaival a fedélzetén készült egy halászhajó a Kelet-kínai-tengeren lévő vitatott hovatartozású szigetekhez, de a hongkongi hatóságok megakadályozták a kihajózásukat - jelentette a hongkongi South China Morning Post című lap online kiadása szerdán. A három aktivista és a 45 méter hosszú bárka négyfős személyzete Hongkong kikötőjéből indult volna útnak, de a helyi tengerészeti hatóság a médiajelentések miatt gyanút fogott, majd megállapította, hogy a Kai Fung 2 nevű halászhajó nem jogosult utasok szállítására, így nem hagyhatja el a kikötőt. Erről még kedden értesítették a hajó tulajdonosát.

Sajtójelentések szerint az útra készülők között többen voltak, akik tagjai a Tiaojü-szigetcsoport (Diaoyu) védelmére szervezett hongkongi akciócsoportnak. Albert Ho, a hongkongi törvényhozás tagja ugyanakkor korábban riportereknek még úgy nyilatkozott, hogy a csoport halászni megy, és a kormányzatnak nincs hatalma a halászok visszatartására.

A tengerészeti hatóság szóvivője szerint a hajó és utasainak védelme érdekében, a szeptember 7-i incidensre tekintettel határoztak úgy, hogy a Kai Fung 2 nem hagyhatja el Hongkong vizeit. Lo Csau (Chau), az akciócsoport tagja, a hajó tulajdonosa felháborodottan vette tudomásul a döntést, és állítása szerint alapvető emberi jogainak megsértése miatt jogorvoslatot fog kérni. Mint kiderült, a múlt héten a közegészségügyi hatóság végzett vizsgálatot a hajón és állapított meg hiányosságokat, s emiatt voltak kénytelenek későbbre halasztani indulásukat.

 Korábban hongkongi, tajvani és makaói aktivisták közösen döntöttek úgy, hogy a kínai halászhajó elfogása miatti tiltakozásuk kifejezésére megkísérlik a Tajvan északkeleti csücskétől mindössze 170 kilométerre lévő lakatlan kis szigeteken a partraszállást. Tajvanon szeptember 13-án végül nem engedték, hogy hongkongiak is csatlakozzanak az akcióhoz. A japán parti őrség fellépése miatt a tajvani aktivisták pedig kénytelenek voltak másnap a cél előtt visszafordulni.

A kínai halászhajó 41 éves kapitánya
Hong Kong activist Lo Chau (R) waves before sailing off to the disputed Diaoyu Islands, also known as the Senkakus in Japanese September 22, 2010. Seven Hong Kong activists supporting China's claim to the Diaoyu Islands plan to set out today for a 10-day visit to the disputed area in the East China Sea. However, the government has previously prevented the group from making the voyage, saying their boat was infested with rats, government radio reported. REUTERS/Tyrone Siu (CHINA - Tags: POLITICS IMAGES OF THE DAY)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.