Kína még tovább pénzeli Afrikát

Hu Jintao kínai elnök húszmilliárd dolláros kölcsönt ajánlott az afrikai országoknak a következő három évre. Kína – a nyugati államok rosszallása ellenére – ezzel is megpróbálja növelni befolyását a nyersanyagforrásokban gazdag kontinensen.

A felajánlott összeg kétszer akkor, mint amennyit Kína 2009-ben ígért. A húszmilliárd dolláros kölcsönnel Kína minden bizonnyal növelni akarja befolyását az olajban, rézben, uránban és más nyersanyagokban gazdag kontinensen.

A Pekingben megrendezett Kína–Afrika Együttműködési Fórumon (FOCAC) Hu Jintao kijelentette, Kína teljes mértékben támogatja az afrikai országok fejlődését, „rendületlenül az afrikai emberek mellett áll, és örökre jó barátjuk marad.”

Kínának sikerült kivívnia a Nyugat rosszallását, szerintük ugyanis Kína szemet huny az emberi jogok megsértése felett, csak azért, hogy nyersanyagot szerezzen magának. Kína azzal vágott vissza a kritikákra, hogy a Nyugat még mindig gyarmatként tekint a kontinensre. Kínát azzal is támadják, hogy afrikai üzemeiben az afrikai kormány által támogatott projekteknél külföldi munkaerőt alkalmaz, mindeközben kiszipolyozza a nyersanyagkészleteket, így a helyi vállalkozásnak nem hagy teret.

A legtöbb afrikai állam nagyra értékeli a kínai segítséget, és jobban bíznak benne, mint a nyugatiakban. –A frika sok tapasztalatot szerzett, amíg az európaiakkal kötött üzletet. Megtanultuk, hogy óvatosnak kell lennünk, ha valakivel üzleti kapcsolatba lépünk. Úgy látjuk, hogy Kína szándéka teljesen más, mint az európaiaké, akik csak a saját érdekükben akarják befolyásolni az afrikaiakat – mondta Jacob Zuma, a Dél-afrikai Köztársaság elnöke.

Az elmúlt évtizedben Kína és az afrikai országok közötti kereskedelem megnőtt. A nyersanyagért cserébe Kína elárasztotta olcsó termékekkel az afrikai piacot. A kínai statisztikák szerint a kontinens és Kína közötti kereskedelmi forgalom 2011-ben 166,3 milliárd dollár volt. Afrika tíz éve még csak 5,6 milliárd dollár értékben exportált Kínába, ez azóta 93,2 milliárd dollárra nőtt.

A fórumot háromévente rendezik meg, az első találkozó 2000-ben volt. Kína és Afrika kapcsolatai az 1950-es évekre nyúlnak vissza, amikor is Kína támogatta a nyugati gyarmatosítók ellen indított felszabadítási mozgalmakat.

Hu Jintaó (balra) a Benini Köztársaság elnökével, Thomas Yayi Bonival
China's President Hu Jintao (L) gestures next to Benin's President Thomas Yayi Boni during the opening ceremony of the Fifth Ministerial Conference of the Forum on China-Africa Cooperation (FOCAC) at the Great Hall of the People in Beijing, July 19, 2012. Hu on Thursday offered $20 billion in loans to African countries over the next three years, boosting a relationship that has been criticised by the West and given Beijing growing access to the resource-rich continent. REUTERS/Jason Lee (CHINA - Tags: POLITICS BUSINESS)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.