Kína keménykedik
Liang Kuang-lie (Liang Guanglie) a tárca honlapján hétfőn megjelent, ritkaságszámba menő állásfoglalásában hozzátette: e kínai fegyverrendszerek közül sok már eléri a nyugati fejlesztésűek képességeit, vagy közel jutott hozzájuk. A miniszter ezt rendkívüli eredménynek mondta, amely szerinte a kínai haderőreform magas szintjéről és az ázsiai országban végbement nagy műszaki változásokról tanúskodik.
Liang a hazai hadiipar legnagyobb eredményei között említette a kínai fejlesztésű, J-10 típusú harci gépeket, a legújabb generációs harckocsikat, a haditengerészet rombolóinak, továbbá robotrepülőgépeknek és interkontinentális ballisztikus rakétáknak az előállítását.
A megállapításokat a kínai kommunista állam megalapításának közelgő, október elsejei évfordulója előtt tették közzé. Az évforduló alkalmából az ázsiai országban az elmúlt egy évtized legnagyobb szabású katonai díszszemléjére készülnek. Ezen bemutatják a legkorszerűbb kínai hadfelszerelés nagy részét, amely a gazdasági virágzás és a katonai költségvetés közel két évtizede tartó, évi kétszámjegyű növekedésének a gyümölcse.
A 2,3 milliós Kínai Népi Felszabadító Hadsereg a világ legnagyobb reguláris hadserege, amelynek korszerűsítésével párhuzamosan az ázsiai ország katonailag fokozatosan nyitott a külföld felé, például támogatja a Szomália partjai előtt kalózok ellen indított műveleteket.
Ennek ellenére a kínai hadsereg ügyei kevéssé átláthatóak, az ázsiai országnak az Egyesült Államokkal és más országokkal fenntartott katonai kapcsolatait gyakorta beárnyékolják a Tajvan és más politikai kérdések körüli viták.