Kína egyre agresszívebb?
Kína a korábbinál agresszívebbnek tűnő magatartást vett fel - jelentette ki Dennis Blair amerikai nemzeti hírszerzési igazgató kedden Washingtonban.
A hétvégén a Dél-kínai-tengeren történt incidens a legsúlyosabb 2001 óta, amikor Kína elfogott egy amerikai kémrepülőgépet – mondta Blair egy szenátusi meghallgatáson.
Washington hivatalosan tiltakozott a Pekingnél amiatt, hogy kínai hadihajók „zaklatták” az amerikai haditengerészet egy „fegyvertelen óceánkutató járművét” az ázsiai vizeken. A Pentagon szerint vasárnap egy kínai hírszerző hajó és négy másik hajó veszélyesen megközelítette az Impeccable nevű amerikai hajót, amely civil személyzettel oceanográfiai kutatásokat folytatott a Dél-kínai-tengeren, nemzetközi vizeken.
Az eset a Hajnan (Hainan) szigettől 120 kilométerre délre történt. „Elvárjuk, hogy a kínai hajók viselkedjenek felelősségteljesen, és tartózkodjanak a provokatív tevékenységtől, amely ütközéshez vezethet a tengeren, veszélyeztetve a hajókat és a tengerészek életét” – közölte az amerikai védelmi minisztérium szóvivője.
Kína külügyi szóvivője kedden válaszképpen közölte: az amerikai hajó titkos megfigyelést végzett a térségben, az amerikai állítással szemben nem nemzetközi vizeken, hanem Kína különleges gazdasági övezetében. Ezzel pedig megsértette a nemzetközi jogot és a kínai törvényeket.
Az esetről kiadott hivatalos amerikai közlemény nem részletezte, hogy a fegyvertelen kutató járműként jellemzett Impeccabble valójában az amerikai haditengerészet legkorszerűbb, legtitkosabb tengeralattjáró-felderítő egysége. Nem kétséges, hogy mit keresett a térségben; a kínaiak Hajnan szigeten építették fel új tengeralattjáró bázisukat. Az Impeccable egyike annak a négy amerikai hajónak, amely fel van szerelve a legkorszerűbb szonárral, a SURTASS LFA legújabb nemzedékével, amely nagy távolságból is képes észlelni a legmodernebb, csendesebb tengeralattjárókat.
Elemzők szerint a tengeri incidenst követő diplomáciai csörte minden bizonnyal hamar véget ér, mivel az egymással szoros gazdasági, kereskedelmi kapcsolatokat ápoló Washingtonnak és Pekingnek nem érdeke az ügy felfújása. A vasárnapi eset a legújabb, a szokásosnál nagyobb nyilvánosságot élvező és valószínűleg veszélyesebb jelenet volt abban a macska-egér játékban, amelyet az amerikai és kínai haditengerészet erői hosszú ideje folytatnak egymással a Dél-kínai-tenger térségében - fogalmazott a The Christian Science Monitor keddriportjaban.