Szigetvita: Kína már készülődik a gyakorlatra
A gyakorlatban részt vesz tizenegy hajó – köztük a tengeri felügyelet és néhány halásztársaság hajója -, valamint nyolc repülőgép. A Kelet- kínai-tengerben fekvő vitatott szigetek miatt Kína és Japán között megromlott a kapcsolat, mindkét ország – és harmadikként Tajvan is - magának követeli a kínaiul Diaoyu-, japánul Szenkaku-szigeteket. Japán nemrég megvásárolt három szigetet a tulajdonosától, ezt Kína szerte japán-ellenes tüntetések követték, több japán cég le is állította termelését Kínában. Azóta a kínai és tajvani hajók oda-vissza cirkálnak a területen.
A gyakorlat állítólag ma kezdődik, de azt nem tudni, hogy a tenger melyik részén, írja a BBC. Az állami kézben lévő CCTV felvételein a kínai hadsereg, vadászgépek és helikopterek készülődését látni. A Xinhua állami hírügynökség szerint a gyakorlat célja, hogy fokozottabban tudjanak válaszolni a vészhelyzetekre, például amikor meg kell védeni a területi szuverenitást.
Kevésbé valószínű, hogy a kínai hajók belépnek majd a Japán fennhatósága alá tartozó vizekre. Ha ezt mégis megtennék, az nagyon elmérgesítené a helyzetet. Az Egyesült Államok azt szeretné, ha a felek higgadtan oldanák meg a konfliktust. William Burns amerikai külügyi államtitkár ezen a héten Tokióban és Pekingben is tárgyalásokat folytatott. A japán média szerint azonban az elkövetkező hetekben az Egyesült Államok és Japán közös hadgyakorlatot tervez, melynek keretében japán egy távoli szigetet is visszafoglal.
Koichiro Gemba japán külügyminiszter Londonban elmondta: kormánya gyakorlati okokból vásárolta meg a szigeteket, ugyanis sokkal provokatívabb lett volna Shintaro Ishihara, Tokió jobboldali kormányzójának terve, aki szintén meg akarta venni a szigeteket. –A tulajdonos világosan kijelentette, hogy valakinek eladja a szigeteket, így Tokió fővárosi önkormányzata is megvásárolhatta volna. Sokkal rosszabb is lehetett volna a helyzet, ha a kormány nem veszi meg őket, mostanra Ishihara már rátette volna a kezét –mondta a külügyminiszter, aki hangsúlyozta, hogy a szigetek Japán fennhatósága alá tartoznak, azonban azt is kijelentette, mindkét fél érdeke, hogy ne legyen rosszabb a két ország közötti viszony. Gemba szerint Japán számára Kína a legnagyobb kereskedelmi partner, a japán befektetők többsége pedig Kínába megy. Ugyan a szuverenitásból Japán nem engedhet, de fenn akarják tartani a két ország közötti kölcsönösen előnyös kapcsolatot.