Szigetvita: Kína már készülődik a gyakorlatra

Kína pénteken állítólag a Kelet- kínai-tengeren gyakorlatozik, de nem valószínű, hogy belép Japán felségvizeire. Ha mégis megtenné, tovább nőne a két ország közötti feszültség a japánul Szenkaku-, kínaiul pedig Diaoyu-szigetek hovatartozása miatt.

A gyakorlatban részt vesz tizenegy hajó – köztük a tengeri felügyelet és néhány halásztársaság hajója -, valamint nyolc repülőgép. A Kelet- kínai-tengerben fekvő vitatott szigetek miatt Kína és Japán között megromlott a kapcsolat, mindkét ország – és harmadikként Tajvan is - magának követeli a kínaiul Diaoyu-, japánul Szenkaku-szigeteket. Japán nemrég megvásárolt három szigetet a tulajdonosától, ezt Kína szerte japán-ellenes tüntetések követték, több japán cég le is állította termelését Kínában. Azóta a kínai és tajvani hajók oda-vissza cirkálnak a területen.

A gyakorlat állítólag ma kezdődik, de azt nem tudni, hogy a tenger melyik részén, írja a BBC. Az állami kézben lévő CCTV felvételein a kínai hadsereg, vadászgépek és helikopterek készülődését látni. A Xinhua állami hírügynökség szerint a gyakorlat célja, hogy fokozottabban tudjanak válaszolni a vészhelyzetekre, például amikor meg kell védeni a területi szuverenitást.

Kevésbé valószínű, hogy a kínai hajók belépnek majd a Japán fennhatósága alá tartozó vizekre. Ha ezt mégis megtennék, az nagyon elmérgesítené a helyzetet. Az Egyesült Államok azt szeretné, ha a felek higgadtan oldanák meg a konfliktust. William Burns amerikai külügyi államtitkár ezen a héten Tokióban és Pekingben is tárgyalásokat folytatott. A japán média szerint azonban az elkövetkező hetekben az Egyesült Államok és Japán közös hadgyakorlatot tervez, melynek keretében japán egy távoli szigetet is visszafoglal.

Koichiro Gemba japán külügyminiszter Londonban elmondta: kormánya gyakorlati okokból vásárolta meg a szigeteket, ugyanis sokkal provokatívabb lett volna Shintaro Ishihara, Tokió jobboldali kormányzójának terve, aki szintén meg akarta venni a szigeteket. –A tulajdonos világosan kijelentette, hogy valakinek eladja a szigeteket, így Tokió fővárosi önkormányzata is megvásárolhatta volna. Sokkal rosszabb is lehetett volna a helyzet, ha a kormány nem veszi meg őket, mostanra Ishihara már rátette volna a kezét –mondta a külügyminiszter, aki hangsúlyozta, hogy a szigetek Japán fennhatósága alá tartoznak, azonban azt is kijelentette, mindkét fél érdeke, hogy ne legyen rosszabb a két ország közötti viszony. Gemba szerint Japán számára Kína a legnagyobb kereskedelmi partner, a japán befektetők többsége pedig Kínába megy. Ugyan a szuverenitásból Japán nem engedhet, de fenn akarják tartani a két ország közötti kölcsönösen előnyös kapcsolatot.

A japánok szeptember végén vízágyúval próbálták elűzni a tajvani halászhajókat a szigetek közeléből
An aerial view shows a Japan Coast Guard patrol ship (3rd from top) spraying water towards a fishing boat from Taiwan as Taiwan's Coast Guard vessel (4th from top) sprays water near the disputed islands in the East China Sea, known as Senkaku in Japan, Diaoyu in China and Tiaoyutai in Taiwan, in this photo taken by Kyodo September 25, 2012. Japanese Coast Guard vessels fired water cannon to turn away about 40 Taiwan fishing boats and eight Taiwan Coast Guard vessels from waters Japan considers its own on Tuesday in the latest twist to a row between Tokyo and Beijing. Mandatory Credit. REUTERS/Kyodo (JAPAN - Tags: POLITICS TPX IMAGES OF THE DAY) FOR EDITORIAL USE ONLY. NOT FOR SALE FOR MARKETING OR ADVERTISING CAMPAIGNS. THIS IMAGE HAS BEEN SUPPLIED BY A THIRD PARTY. IT IS DISTRIBUTED, EXACTLY AS RECEIVED BY REUTERS, AS A SERVICE TO CLIENTS. MANDATORY CREDIT. JAPAN OUT. NO COMMERCIAL OR EDITORIAL SALES IN JAPAN. YES
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.