Kína nem siette el, csak most indította el a kórházhajóját a Fülöp-szigetekre
Kínát sok kritika érte, amiért lassan reagált a Fülöp-szigeteket sújtó tájfunra. Közel két héttel a katasztrófa után jelentették be, hogy az egyik legmodernebb, kórházi feladatok ellátására alkalmas hajójukat küldik a térségbe. A külügyminisztérium kedden közölte, hogy elindítják a hajót, az állami tévé pedig arról adott hírt, hogy megérkezett az első segélyszállítmány a tájfun által leginkább sújtott területekre. A "Peace Ark" nevű hajó háromszáz kórházi ággyal van felszerelve, nyolc műtő van rajta, és száz orvos, illetve ápoló tartozik a személyzethez – írja a Reuters.
A legfrissebb hivatalos adatok szerint a Haiyan tájfun halálos áldozatainak száma túllépte a négyezret. A szerda reggeli hatósági összesítés szerint a szigeteket november 8-án elérő trópusi vihar összesen legalább 4011 emberéletet követelt, a sérültek száma meghaladja a 18 ezret. 1602 embert pedig még keresnek.
Egyelőre nem tudni, hogy a "Peace Ark" mikor érkezik meg a Fülöp-szigetekre, de a kínai külügyi szóvivő kijelentette, hogy minél hamarabb útnak fogják indítani. Hozzátette, Kínát mindig is foglalkoztatta a Fülöp-szigeteki tájfun, és mentőcsapatokat is küldenek majd. A Global Times angol nyelvű kínai lap már múlt héten azt sürgette, hogy vezényeljék a Fülöp-szigetekre a hajót, a külföldi kommentátorok pedig élesen kritizálták Kínát a lassúsága miatt, és többen megjegyezték, hogy Peking nem volt éppen nagylelkű. A késlekedés oka egyébként az is lehet, hogy Kína és a Fülöp-szigetek között az utóbbi hónapokban egyre feszültebbé vált a viszony néhány dél-kínai-tengeri sziget hovatartozása miatt.
Kína, a világ második legnagyobb gazdasága, először azt közölte, hogy 200 ezer dollárt ajánl a Fölüp-szigeteknek, majd ezt az összeget feltornázta 1,6 millió dollárra. Vasárnap pedig bejelentette, hogy a mentő- és orvoscsapatok készen állnak az indulásra. Kedden a CCTV szerint már megérkezett az a repülő is, ami rengeteg sátrat és takarót szállított a rászorulóknak. Ezzel szemben az Egyesült Államok ötven hajót és repülőgépet mozgósított, a térségbe küldte a George Washington repülőgép-hordozó anyahajót is, és összesen 37 millió dollárt ajánlott fel humanitárius célokra.
A pusztító vihar után milliók váltak földönfutóvá. Az ENSZ egy illetékese szerdán közölte, hogy a szervezet már kétmillió emberhez juttatta el sikeresen segélyeit a tájfun sújtotta övezetben, de további 2,5 millió embernek még sürgős szüksége van élelmiszerre és ivóvízre.