Kína: Aj Vej-vejt politikai okokból választották a legbefolyásosabb művésznek
A kínai Aj Vej-vejt (Ai Weiwei) választotta a művészvilág legbefolyásosabb személyiségének az ArtReview brit kortárs magazin idei rangsorában - jelentette be a lap csütörtökön. Aj Vej-vej munkásságával kitágította a művészet lehetőségeinek határait, arra biztatva kollégáit, hogy a galériák és múzeumok négy falán kívülre is vigyék ki művészetüket - sorolta az alkotó érdemeit a lap szerkesztője.
A pekingi Madárfészekről és a londoni Tate Galériában tavaly kiállított napraforgó-installációjáról híres művész munkássága és személyisége, nem pedig politikai okok miatt került a lista élére - mondta Mark Rappolt, aki a rangsor nyilvánosságra hozatala utáni kritikákra válaszolva volt kénytelen megvédeni a döntést. A kínai külügyminisztérium szóvivője, Liu Vej-min (Liu Weimin) ugyanis a szokásos napi sajtótájékoztató alkalmával szkepticizmusának adott hangot, mondván, "sok jó képességű művész van Kínában, a választás tisztán politikai alapon történt, ami ellentmond a magazin alapelveinek".
A központi vezetést gyakran élesen bíráló Aj Vej-vej áprilisban került a napilapok címlapjára, miután a pekingi repülőtéren őrizetbe vették, s gazdasági bűncselekmény elkövetésével gyanúsították meg a kínai hatóságok. Az eset óriási nemzetközi visszhangot váltott ki, ám Peking tagadta, hogy az ügynek bármi köze lenne az emberi jogokhoz vagy a szabad véleménynyilvánításhoz. A művészt június közepén, Ven Csia-pao (Wen Jiabao) miniszterelnök európai útja előtt pár nappal helyezték szabadlábra.