Kína lerántja a leplet: Amerikában verik a négereket

A magát jogvédőnek kikiáltó Egyesült Államok friss országjelentése nem utal arra, hogy Washington javítanivalót talált volna saját "borzasztó" emberi jogi helyzetén - írta a kínai kormány pénteken az amerikai jelentésre válaszul kiadott dokumentumában, amely az Egyesült Államokban tapasztalható emberi jogi állapotokat egyre súlyosabbnak, az általa más országokban elkövetett emberi jogsértéseket pedig mind "arcátlanabbnak" tartja.
A terjedelmes összeállítás hat fejezetben tárgyalja a polgári, a politikai, a gazdasági és szociális jogok érvényesülését, a faji megkülönböztetést, valamint a nők és gyerekek helyzetét, illetve Washington határon túli jogsértéseit. Megállapításainak alátámasztásához az amerikai médiából hoz fel példákat, nyilvánosan hozzáférhető, hivatalos dokumentumokból idéz adatokat.

A szerzők a polgári jogok érvényesülésével kapcsolatban utalnak az erőszakos bűncselekmények, a fegyverhasználat gyakoriságára, a rendőrség túlzó fellépésére, valamint a törvénytelen lehallgatásokra. Külön is megemlítik a fegyintézetek túlzsúfoltságát, a börtönökben tapasztalt növekvő számú erőszakos esetet és halálozást.

Az amerikai politikai rendszert egy kutatói megállapítással egyetértve a jelentés "hanyatlónak" írja le, és úgy véli, hogy az élesen polarizált, decentralizált rendszer nagy erővel nyom el egyes érdekcsoportokat és aktivista szervezeteket.

Kiemelik a pénz szerepét a választásokban, a lobbitevékenységet, az adományozásokat, mint a "legális vesztegetés" formáit, a támogatások illegális csatornáit, az úgynevezett "politikai manipulációt".

A javuló gazdasági helyzet mellett "a munkanélküliség és a szegénység veszélyezteti az amerikai emberek túlélését" - állapítják meg. Hozzáteszik, hogy a hajléktalanok életkörülményei egyre romlanak, az egyenlőtlen jövedelemelosztás miatt nőnek a társadalmi különbségek, az átlagemberek megfelelő oktatáshoz és egészségügyi szolgáltatásokhoz jutása korlátozott.

A rasszista előítéleteket, megkülönböztetést olyan "krónikus problémaként" említik, amely jelen van a munkáltatóknál, megmutatkozik a fizetésekben és a bűnüldöző hatóságok, igazságügyi szervek eljárásában. "A rendőrök által intézkedés közben elkövetett emberölés az afroamerikaikkal szemben gyakorlatilag +hétköznapi eseménnyé+ vált az Egyesült Államokban" - olvasható.

A dokumentum külön is szól a nők kiszolgáltatottságáról, a munkahelyeken való hátrányos megkülönböztetésükről, a családon belüli és az iskolai erőszakról, a szexuális zaklatásokról.

A záró fejezetben immár hagyományosan az Egyesült Államok külföldön elkövetett jogsértéseit ostorozzák a szerzők, az állampolgárok megfigyelésétől, az idegenben állomásozó katonák által elkövetett erőszakon és a kínvallatásokon át a dróntámadásokig, az ártatlan civilek meggyilkolásáig.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.