Kim Dzsong Un megszólalt
Phenjan főterén nagyszabású katonai parádéval ünnepelték a centenáriumot. Itt tartotta meg beszédét Kim Dzsong Un, aki mind nagyapját, Kim Ir Szent, mind apját, Kim Dzsong Ilt éltette beszédében. A legnagyobb meglepetés azonban maga a beszéd volt. Kim Dzsong Il ugyanis állítólag 17 éves uralma alatt csak egyszer beszélt nyilvánosan úgy, hogy azt rögzítették is, ráadásul az is csak egy mondat volt. Emellett a fiatal vezetőnek teljesen más stílusa van, a katonai parádé után nevetgélt és viccelődött is az őt körülvevő tisztekkel. Egyesek a viselkedéséből és a beszédéből arra következtettek, hogy Kim Dzsong Un példaképe inkább Kim Ir Szen lesz. A fiatal vezető – akiről nem tudni pontosan, hogy hány éves, állítólag a húszas évei vége felé jár – körülbelül húsz percig beszélt, a közönség végig tapsolt.
Kim Dzsong Un hangsúlyozta, hogy továbbra is a fegyverkezést fogják előtérbe helyezni. Ugyan a biztonság nagyon fontos, a nemzeti büszkeség még fontosabb. A fiatal vezető kijelentette azt is, hogy vége van azoknak az időknek, amikor országát nukleáris fegyverekkel lehetett megfélemlíteni. – A fegyveres technológia fejlesztése nem lehet az „imperialisták” monopóliuma. Mindent meg kell tennünk azért, hogy megerősítsük a nép hadseregét – mondta az elég monoton hangon beszélő Kim Dzsong Un, aki beszédében üdvözölte azokat a Dél-Koreában és a világ többi pontján élő honfitársait, akik a két nemzet egyesítésén és gazdagodásán munkálkodnak, és megígérte, hogy ő is mindent meg fog tenni Korea újraegyesítéséért. A beszédben érintette a gazdaságot is, erről elmondta, hogy nagyszabású fejlesztéseket szeretne, és javítaná ez emberek életminőségét is. (Észak-Koreában az 1990-es évek közepe óta válságban van a gazdaság, az ország jelentős mennyiségű élelmiszersegélyre szorul.)
A japán Shizuoka Egyetem észak-koreai szakértője, Hajime Izumi szerint a beszéddel Kim Dzsong Un jó benyomást keltett mind az emberek, mind a világ szemében. Az új vezető megmutatta, hogy viszonylag jól tud beszélni, és ez még annál is fontosabb, hogy mit mondott.
Az ünnepség és a parádé előtt két nappal Észak-Korea rakétája lezuhant, ez pedig nagy kudarcot jelentett az új vezetésnek. A katonai felvonulással azonban bizonyították, hogy az országnak még mindig jelentős fegyverarzenálja van. Ráadásul a parádén egy új fegyvert is bemutattak. A BBC tudósítója szerint a fegyvert a legnagyobb teherautó vitte, de álcázva volt, ezért pontosan nem lehet tudni, hogy mi az.
– Nemcsak modell volt, úgy nézett ki, mint egy interkontinentális ballisztikus rakéta – mondta egy japán katonai szakértő. Egy dél-koreai, rakétákkal foglalkozó tudós szerint azonban az eszköz inkább középhatótávolságú ballisztikus rakétának tűnt. Az elemzők már egy ideje gyanítják, hogy Észak-Koreának van egy, a péntekinél nagyobb rakétája is. Múlt héten ugyanis egy nemzetközi újságírócsoportot is bevittek a fellövés helyszínére, és a fotók alapján a kilövőállvány egy nagyobb rakétának is megfelel. Ugyan azt nem tudni, hogy milyen fegyverről van szó, az azonban biztos, hogy Észak-Korea a kudarc után sem hagy fel a fegyverkezéssel.
Dél-Koreában is "megünnepelték" Kim Ir Szen századik születésnapját: tíz hőlégballonnal körülbelül kétszázezer röplapot juttattak át a határon. A röplapok arra hívják fel a figyelmet, hogy amíg Észak-Korea rakétákkal kísérletezget, addig az emberek éhen halnak az országban.